Lensler Gözleri Güneşten Korur mu?

Lensler Gözleri Güneşten Korur mu?



Hepimiz güneşin gözlerimiz üzerindeki zararlı etkilerinden az çok haberdarızdır. Hatta birçoğumuzun yaz aylarının kendini göstermeye başlamasıyla birlikte hemen bir güneş gözlüğü edinmesinin altında yatan neden de bunlardan biri. Peki, ya kontakt lensler dünyasında ne durumdayız? Taktığımız kontakt lenslerimiz gözlerimizi güneşin kızartıcı etkisinden ve UV ışınlarından koruyabilir mi?



Cevap hem evet hem de hayır. Bildiğiniz gibi kontakt lenslerin tümü kendine has özelliklere sahip olabiliyor. Her marka kendi kontakt lensini kullanıcıların daha çok tercih etmesi için lenslerini ileri teknoloji ve gelişmiş özelliklerle donatıyor. Bazı markların kontakt lensleri UV ışınlarına karşı korumalı etkiye sahipken, bazılarıysa normal ve standart kalıyor.

uv-korumalı-lensler

UV Korumalı lensler içerisinde daha yüksek bir teknoloji kullanılıyor ve bu kontakt lensler diğer lenslerimize göre UV ışınları %99 oranında engelleme başarısını elde ediyor. Şuan için ülkemizde UV korumalı lensler sunan çok fazla lens markası olmasa da bilindik birçok markanın UV koruma özelliğine sahip kontakt lenslerini edinebilmek mümkün.

UV korumalı lenslere değinmişken, bir de UV korumasına sahip olmayan lensleri kullanan kişilere de önerilerde bulunalım. Yaz ayları geldiğinde ve özellikle güneşin kendini tam olarak gösterip etkisini göstermeye başladığı anda olumsuz etkilerin önüne geçebilmek adına bir şeyler yapmanız şart. Bizim önerimiz UV koruma özelliği olan ve mutlaka orijinal olan bir güneş gözlüğü edinmenizden yana olacaktır. Zira kontakt lensleriniz sayesinde numaralı gözlükleri kullanmanıza gerek yoktur. Bir güneş gözlüğünü de kolayca taşıyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM