Lensler Neden Bulanık Gösterir

Lensler Neden Bulanık GösterirLens Puslu Görme lens kullanımıda sıkça karşılaştığımız durumdur.Gözlerimiz, zamanla istediğimiz görüntüyü bize vermemeye ve bozulmaya başlar. Böyle durumlarda insanlar kendilerine güven duymak, hatta bazen sadece renkli veya güzel bir göze sahip olmak için lens kullanmayı tercih ederler. Lensler, günümüzde birçok renk hatta şekilde bile bulunmaktadır ve gözlük kullanımını gerektirmediğinden oldukça fazla tercih edilmektedir. Ancak lens kullanımı oldukça hijyen gerektirir. Aksi taktirde gözde kalıcı hasarlar bile oluşturabilir. Lens kullanımında karşılaşılan zorluklar kişiye göre değişmekle birlikte, en çok yaşanan problemlerden birisi de bulanık görmektir. Kişi lensi taktıktan bir süre veya hemen sonra bulanık görmeye başlarsa, buna bazı nedenler yol açmıştır.lens-bulanik-gosterme-nedeni

Lensin Üzerinde Toz Kalmışsa

Lensinizi takmadan önce ellerinizi mutlaka iyice sabunlayın ve yıkayın. Ardından temiz bir havluyla kurulayıp, takın. Eğer bu işlemlerden sonra hala bulanık görüyorsanız, lensinizin üzerinde toz, kıl veya küçük parçacıklar kalmış olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için lens kabınızın içindeki solüsyonu dökün ve iyice yıkayıp, temizleyin. Ardından temiz kaba yeni solüsyon döküp, lensi kaba koyun. Biraz bekledikten sonra tekrar takın, sorun ortadan kalkmış olmalıdır.

Lensi Ters Taktıysanız

Lenslerinde ön ve arka yüzeyleri vardır. Eğer bulanık görmeniz devam ediyorsa, lensi temiz elinizle çıkartıp arka yüzeyini çevirip, başparmağınızla gözünüze tekrar yerleştirmeyi deneyin.

Lensi Yanlış Göze Taktıysanız

Lensler sağ ve sol gözünüz için ayrı üretilirler. Bu sebeple aldığınız lens kabının da üzerinde sağ ve sol yönleri yazar. Bu yüzden lensleri aldığınız kutudan çıkartırken yönlerini karıştırmayın. Aksi takdirde, yanlış göze yanlış lens taktığınızdan dolayı da bulanık görebilirsiniz.

lens-gorme-bulanikligi

Lens Hasar Gördüyse

Lensler, çok hassastırlar. Bu yüzden lens kullanımı veya takma esnasında oldukça nazik davranmak gerekir. Lensiniz siz ne kadar kibar davranırsanız davranın, bir süre sonra ister istemez zarar görebilir. Bu yırtılma da olabilir. Eğer lensiniz yırtılmış veya hasar görmüşse ve siz bunu fark etmeden taktıysanız, bulanık görebilirsiniz.

lens-kullanimi

Lens kullanmak çok kolay gibi görünen ama aslında çok önemli ve zor bir iştir. Bu sebeple, lens satın alırken, eğer nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, mutlaka görevliden yardım alın. Bulanık görme şikayetiniz bu nedenlere rağmen devam ediyorsa, bir doktora başvurmanızı ve lens kullanımına o güne kadar ara vermenizi öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM