Lenslerdeki Numaraların Anlamları Nedir

Lenslerdeki Numaraların Anlamları NedirGöz problemlerinin giderilmesinde önemli bir yere sahip olan lensler, teknoloji ile birlikte özelliklerini de artırıyor. Zaman zaman gözlüğün yetersiz kaldığı alanlarda oldukça etkili olan lensler, yapılan bir operasyonla mercek üzerine yerleştirilirken kimi lenslerde el yardımı ile göz üzerine konulup çıkartılabiliyor. Göz probleminizin büyüklüğüne göre doktorunuzun vereceği kararla takacağınız lensin numarası da oldukça önemli. Gözlük numarası ve lens numaralarının birbirinden farklı olduğunu belirten uzmanlar, yanlış verilen lens numarasının ciddi göz bozukluklarına neden olabileceğini söyledi.Sağlık dışında renkli gözlere sahip olmak isteyenlerinde tercih nedeni olan kontakt lenslerin kullanımı ve derecesi de  bu doğrultuda büyük önem taşıyor.Gözlük Numarası Ve Lens Numarası Farklılık Gösterir

Görme sorunu  yaşayan vatandaşların gözlük yerine bugünlerde en çok tercih ettiği lensler, doğru ve yerinde kullanılmadığı takdirde  ciddi görme kayıplarına yol açabiliyor.Teknoloji ile birlikte gelişen lens çeşitleri de vatandaşların kafasını karıştırıyor.Ciddi bir iş  olan lens kullanımı öyle  ölçülerde bir lens almaya kalkarsanız hata yapmış olursunuz. Lens ve gözlük numaralarında büyük ölçüde  farklılık olduğunu belirten uzmanlar göz sorunu yaşayan vatandaşların  doktor tavsiyesi olmadan lens almamaları gerektiğini söylüyor.

 

Sağlıklı bir lens alımında gözün lense uygun olması gerekiyor. İlk aşamayı geçtikten sonra kişinin lens reçetesinde

  • DİA( kontakt lensin mm cinsinden çapı)
  • BC (gözün temel eğrisi)
  • SPH( gözün miyop veya hipermiyop numarası)
  • CY(Asigmat silindir değeri)
  • AX(astigmatın göz üzerindeki yerini belirten değer)

lens-numara-anlamlaribilgilerinin verilmesi gerekiyor Bu  bilgilerin hiçbiri de gözlük ölçümleriyle birbirini tutmuyor. Lens numaraları bu aşamada göz sağlığınız için büyük önem taşıyor.Göz içine monte edilen ve çoğunlukla katarakt tedavilerinde kullanılan lensler ise 10 dakika süren bir cerrahi müdahele ile hayata daha net bakmayı sağlıyor.Yerli ithal olmak üzere lens seçeneği bütçenize uygun olması amacıyla  tamamen doktor tarafıdan size bırakılıyor. Göziçi lensleriyle 30 numaraya kadar olan göz bozuklukları tedavi edilebiliyor.

Doktor Onayı Sağlığınız İçin Şart

Korneaya 12 mm yakında bulunan lensin kullanım amacı ister net görebilmek için isterse renkli gözlere sahip olma arzusu olsun her şekilde doktor kontrolünde olması gerekiyor. Göz yapınız lens kullanımına uygun değilse bu isteğinizden vazgeçmeniz göz sağlığınız için cok önemli. ”Ben lens takmak istiyorum” zihniyetiyle numarası belli olmayan yada size uymayan lensleri kullanmanız istenmeyen sonuçları doğurabiliyor.Lens kullanmanız halinde ise belirli aralıklarla göz doktoruna görünmeniz ve lens numaralarınızda farklılık olup olmadığınızı tespit etmeniz gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM