Lensleri Bilgisayarla Kullanmak için İpuçları

Lensleri Bilgisayarla Kullanmak için İpuçlarıBilgisayarlar, tabletler ve mobil cihazlar derken artık tamamen dijital bir devrin içerisinde yaşıyoruz. Kontakt lenslerimiz de gözlüklerimiz olmaksızın bize bu çağın doyasıya tadını çıkartmamıza yardımcı oluyor. Yine de ne var ki kontakt lenslerle dijital ekranların karşısında uzun süreler geçirmek gerçekten istenmeyen konfor sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bilhassa kuruluk problemi kontakt lenslerin dijital ekranlar karşısındaki en büyük düşmanı denebilir. Bu yazımızda yer verdiğimiz pratik ipuçlarını deneyerek dijital ekranlarda okuma gerçekleştirirken kontakt lens konforunu düşürmemeyi başarabilirsiniz.Böylece lenslerinizle korkusuzca dijital ekranlar üzerinden istediğiniz uzun yazıları okuyabilir ve hatta isterseniz saatler boyunca gözlerinizi sosyal medya hesaplarınıza dikebilirsiniz. İşte ipuçları;

lensle-bilgisayar-kullanma

  • Aydınlatma gerçekten en önemli kriterdir. Uzmanların önerisine göre dijital ekranların aydınlatması bulunduğunuz ortamın %90’ı dolaylarında olmalıdır. Yani parıl parıl parıldayan ekranlar daha kolay okumanıza yardımcı olmak bir yana daha da çok gözlerinizi yoruyor. İdeal ekran parlaklığını bulun ve bu aydınlatma düzeyinde okumanın tadını çıkartmaya başlayın.
  • Aydınlatma kadar içerisinde bulunduğumuz ortamın aydınlığı da oldukça önemli bir kriter. Yine uzmanların önerisine göre tamamen karanlık ortamlar içerisinde dijital ekranlara yoğunlaşmaya çalışmak oldukça yorucu bir aktivite olabiliyor. Bulunduğunuz ortamı daima aydınlık tutun ki, ekran parlaklığını düşürdüğünüzde de sıkıntı yaşamayın.
  • Ara verin. Evet, belki okuduğunuz yada yaptığınız şey çok önemli olabilir ancak konfor istiyorsanız bu kuralı adınızdan iyi öğrenmek zorundasınız. Kısa süreli kullanımlarda kafanızı ekrandan 60 saniye kadar kaldırmanız ve mümkünse gözlerinizi kapatarak dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Aynı şekilde tüm gün bilgisayar kullanan biriyseniz ilk bulduğunuz boşlukta gözlerinizi dijital ekranlardan kaldırın ve olabildiğince dijital ekranlardan uzak şekilde gözlerinize dinlenme payı sunun. Bunu sürekli olarak tekrar edin ve kontakt lens konforunu her an yaşayın.
  • Okuma gözlüklerinizi raftan çıkartabilirsiniz. Lenslerinize geçiş yaptıktan sonra muhtemelen kenara köşeye bir yere kaldırdığınız dinlendirici veya okuma gözlüğü olarak tabir ettiğimiz gözlükleriniz vardır. Bu gözlükleri kullanarak dijital ekranların size ve lenslerinize karşı açtığı savaşta dinlendirici gözlüklerinizi kalkan olarak kullanabilirsiniz.

Bu tavsiyelere uyduğunuz taktirde dijital ekranlar ve kontakt lens kullanımı sonucunda ortaya çıkan şikayetlerinizin büyük çoğunluğunun ortadan kalktığını göreceksiniz. Unutmayın, kurallar oldukça basit. Sadece oyunu kurlarına göre oynamayı alışkanlık haline getirin yeter.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM