Kontakt Lensler Su ile Yıkanabilir mi?

Kontakt Lensler Su ile Yıkanabilir mi?Gerekçesi veya nedeni her ne olursa olsun kesinlikle kontakt lenslerinizi su ile veya tükürük ile yıkamamanız gerekir.  En temiz olduğuna inandığımız suların dahi içerisinde mutlaka gözle görmemizin imkansız olduğu bakteriler ve hatta mikroorganizmalar bulunmaktadır. Kontakt lensleri su ile yıkadığımız zaman veya su dolu bir kabın içerisinde korumaya çalıştığımız zaman lenslerimiz bu zararlı mikrorganizmalar ile karşı karşıya kalacak ve bu zararlı maddeleri bünyesinde barındırmaya çalışacaktır. Bu da göz hastalıkları olarak bize tekrardan geri dönecektir.kontakt-lens-bakımı

Su veya tükürük kesinlike lenslerimizi temizleme için de kullanılamaz. Şayet öyle olmuş olsaydı lens solüsyonu masrafından da kesinlikle kurtulmuş olurduk. Su ile lenslerimizi yıkamaya çalıştığımızda ayrıca lenslerimiz kurumaya ve kullanılmaz hale gelmeye başlayacaktır. Lenslerin yapısının bozulmaması için mutlaka lensler solüsyon içerisinde muhafaza edilmeli aynı şekilde temizlemeleri de lens solüsyonu ile yapılmalıdır.

Bu açıklamadan yola çıkarak profesyonel göz uzmanlarının kontakt lenslerinizi neden yüzmeye giderken veya su ile ilgili sporlarla uğraşırken kullanmamanız gerektiği söylediğini de daha aiyi anlayabiliriz. Su içerisinde gözle göremediğimiz sayısız tehlikeli bakteri ve mikroorganizma yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM