Lenslerinizi Takmadan Önce Uzak Durmanız Gereken Maddeler

Lenslerinizi Takmadan Önce Uzak Durmanız Gereken MaddelerHepimiz mutlaka ki kontakt lens kullanıcısı olarak lenslerimizi takmadan önce ellerimizi yıkamamız gerektiğini biliyoruz. Evet, ellerimizi yıkamak bir kontakt lens kullanıcısı olarak lensimizi takmadan önce yapabileceğimiz en önemli hijyen kuralı fakat tüm her şeyin bundan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz.Bazı maddeler var ki, bu maddelere kontakt lenslerinizi taktıktan kısa süre sonra büyük bir acı duymanıza neden olacaktır. Zira ellerinizi her ne kadar yıkayacak olursanız olun bu maddelerin bir kısmı elinizde kalmaya devam edecek ve ancak zamanla çıkacaktır. Ansızın gözünüze saplanıp kalan kontakt lens acısıyla baş etmek istemiyorsanız işte dikkatli olmanız gereken maddeler;

lense zararlı maddeler

Sabun ve Şampuan: Önce duşa girmek ve duştan çıktıktan sonra kontakt lenslerinizi takmak çok güzel bir seçim gibi görünüyor. Evet, aslında doğru olan ve yapılması gereken bu fakat duştan çıktıktan sonra ellerinizi tekrardan bol sabunlu suyla yıkamanız gerekiyor. Eğer ellerinizi yıkamadan doğrudan kontakt lenslerinizi gözünüze takmak gibi bir hata yaparsanız emin olun ki kısa süre sonra lenslerinizi tekrardan çıkartmak zorunda kalacaksınız.

Sabun ve Şampuanın bir diğer dezavantajı da kontakt lenslerimizin üzerinden bazen arındırılamamasıdır. Yukarıdaki gibi bir senaryoyla karşı karşıya kaldığınızı varsayalım. Gözlerinizdeki yanma hissi nedeniyle lenslerinizi çıkartıp dezenfekte işleminden geçirseniz bile öyle veya böyle bir miktar lens yüzeyinde kalacak ve lensinizi taktığınızda bu durum sizi tekrardan rahatsız edecektir. Böylesi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapabileceğiniz tek şey bolca lens suyuyla elinizle masaj yaparak lenslerinizi yıkamak. Dikkatinizi biraz daha yoğunlaştırın, temizlemek değil, yıkamak diyoruz.

Güneş Kremi: Güneş kremi ve losyonları yaz aylarında güneşin kavurucu sıcaklığına korkusuzca göğüs germenin en kolay yolu. Bu ürünler içerisinde barındırdıkları yağlarla deri tabakamızı zararlı güneş ışınları için koruyor ve patlıcan kıvamında kızarsak bile acı duymamamıza yardımcı oluyor. Bu mucizevi ürünler derimiz üzerinde harikalar yaratıyor olsa da ne yazık ki gözlerimiz için aynı şeyi söyleyemeyiz.  Eğer ellerinizi yeterince iyi yıkayamaz ve kontakt lensinize bu kremin yağlarından herhangi birini değdirirseniz şampuana benzer bir durum etkisiyle karşılaşacaksınız. Güneş kreminin yağları hem lensinizdeki görüş netliğinizi etkileyecek hem de aynı zamanda konforunuzu etkileyecektir.

Diş Macunu: Ferahlatıcı etkiye sahip diş macunları nefesimizi açma ve ağız sağlıımız konusunda başarılı olsalar da ne yazık ki gözümüz için büyük felakettir. Ufacık bir diş macunu kalıntısı dahi eliniz vasıtasıyla kontakt lensinize veya gözlerinize değdiğinde vereceğiniz ilk tepkinin “Eyvah!” olması muhtemel olacaktır. İyisi mi, siz şimdiden kendinizi en kötüye hazırlayın ve diş macunu konusunda oldukça hassas davranın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM