Lensten Dolayı Göz Kızarması

Lensten Dolayı Göz KızarmasıÖzellikle görme bozukluğu olanlar, gözlük takmak yerine lens kullanımını arttırmışlardır. Kolay temin edilmesi de lens kullanımının artmasında en önemli faktör olmuştur. Ayrıca göz renginin değiştirmesini sağladığı için, kozmetik kullanımı da popüler kullanım alanına ortak olmuştur.Tüm bu avantajların dışında, lens kullanımında dezavantajlarda mevcuttur. Lensler gözlerde, gerekli bakımları yapılmadığı zaman, görme zorlukları, görmede bulanıklık, göz kızarması ve daha ciddi problemler meydana getirmektedir. Göz doktorları, özellikle lens kullanımında daha bir özveriyle bakımlarının yapılmasını önermektedir. Vücudumuzun en hassas bölgesinden olan gözlerin, yapılan en ufak bir hatayla bile büyük problemler yarattığı bilinmektedir. Özellikle göz kızarması yaşamamak için daha dikkatli olunmalıdır.

goz-kizarmasi

Bu riskleri taşımamak için bazı önlemlerin alınması şarttır. Lens kullanırken göz kızarması yaşamamak için bilinmesi gerekenler şunlardır;

  • Öncelikle lens kullanırken göz kızarıklığın sebebi, gözlerinizin lense adapte olma sürecinden kaynaklanıyor olabilir.
  • Eğer adaptasyondan dolayı değilse, gözde ciddi bir enfeksiyon görülüyor olabilir. Böyle bir durumda gecikmeden göz doktoruna gidilmelidir.
  • Kontakt lense alışmış bir gözde, yani uzun zaman lens kullanımından sonra aniden oluşan kızarıklıklarda, acil olarak göz doktoruna gitmek gereklidir. Böyle bir problem gözde ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilir.
  • Ayrıca, gün içerisinde çok fazla bilgisayar kullanımınız varsa, bu da gözlerinizde kızarıklık meydana getirebilir. Doktorlar günde 3-4 saatten fazla kullanımlarda en az yarım saat gözlerinizi dinlendirmenizi tavsiye etmektedir.
  • Elleriniz de gözlerinizin mikrop kapmasını sağlayabilir. Eğer sürekli ellerinizle gözlerinize dokunursanız, ellerdeki mikroorganizmalar gözde enfeksiyon kapmalarına neden olabilir. Elleri mümkün olduğunca sık yıkamalı ve oldukça az bir şekilde gözlere dokundurulmalıdır.
  • Lenslerinizi yeterince sterilize etmiş olduğunuzdan emin olmalısınız. Lensleri gözlerinize takmadan önce mutlaka anti bakteriyel bir sabunla ellerinizi yıkamalısınız. Bu işlemle gözlerinize bakteri bulaşmasını önleyeceksiniz.
  • Lenslerinizin kullanma tarihi geçmesinden kaynaklanan problemde yaşayabilirsiniz. Kesinlikle tarihi geçmiş lensleri kullanmamalısınız. Lens kaplarınızı da 3 ayda bir değiştirmelisiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM