Miyopluk İle Hipermetropluk Arasındaki Fark

Miyopluk İle Hipermetropluk Arasındaki FarkGöz boyu ve kornea şeklindeki normal dışı değişimler sonucu ortaya çıkan tıp literatüründeki resmi adları ile miyopi ve hipermetropi, sıkça birbirine karıştırılan iki görme bozukluğu. Çocuk yaştaki bireylerden başlayarak her yaş gurubunda karşılaşabildiğimiz bu görme bozuklukları, doğru şekilde müdahale edilmediği takdirde artışını sürdürüyor. Bu sebeple bahsetmiş olduğumuz miyopluk ile hipermetropluk özen gösterilmesi, iyi öğrenilmesi ve fark edildiğinde küçümsenmeyerek tedavi yoluna gidilmesi gereken önemli iki göz rahatsızlığı.lazer-ameliyati

Miyopi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

En kabaca hali ile ‘’uzağı görememek’’ olarak adlandırabileceğimiz miyopluk, uzaktaki nesnelere gözün doğru bir şekilde odaklanamaması sonucu oluşmaktadır. Bu odaklanma sorunu ile birlikte göz yakınındaki nesneleri oldukça iyi seçebilirken, uzağındaki nesnelere odaklanamayarak bulanık bir görüntüyü beyne aktarmaktadır. Gözün önden arkaya mesafesinin normalden uzun olması veya göz merceğinin görüntüyü gereğinden fazla kırması sonucunda açığa çıkan bu rahatsızlık bilinenin aksine gözlük veya kontakt lens ile tedavi edilmemektedir. Gözlük veya lens kullanımı yalnızca miyopluk derecesinin artışını durdurmaya yöneliktir. Göz numarasındaki ilerleme durduktan sonra lazer uygulaması ile gözdeki bozukluk tedavi edilebilmektedir. Doğuştan sahip olunabilecek bir rahatsızlık olduğu gibi çevresel etkiler ve genetik faktörler de bu rahatsızlığın oluşmasına etki edebilir.

goz-tembelligi

Hipermetropi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hipermetropluk da miyopluk gibi odaklanma sorununu ifade eden yine aynı şekilde gözün önden arkaya mesafesi ve merceğindeki problemlerden kaynaklanan bir göz rahatsızlığıdır. Miyopluk ile ayrımları ise oldukça nettir. Hipermetropi rahatsızlığı bulunan hastalar miyopinin aksine yakını net göremezken uzağı net bir şekilde görmektedir. Aynı zamanda gözün önden arkaya mesafesinin normalden kısa olması veya göz merceğinin görüntüyü yeterince kıramaması ile oluşur. Miyop ile kıyaslandığında daha seyrek görülen hipermetrop yine miyop için kullanılan tedavi yöntemleri ile yok edilebilmektedir.

Sıkça rastladığımız ve birbirinin tam zıttı olan bu iki rahatsızlık müdahale edilmediği takdirde günlük yaşantınızı oldukça büyük aksaklıklara uğratabilir. Göz numarasının artışı ile birlikte uzağın veya yakının görülmesi zaman içerisinde gittikçe zorlaşacaktır. Eğer ki siz de görme yetinizde azalma ve bulanıklaşma sorunları ile karşılaşıyorsanız bir göz doktoruna giderek miyopluk hipermetropluk testi yaptırıp göz sağlığınızın durumunu öğrenmenizde fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM