Ne Tür Lens Almalıyım?

Ne Tür Lens Almalıyım?Daha öncen gözlük kullanıyor olsanız bile söz konusu olan kontakt lens olduğundan tekrardan muayene olmanız gerekir. Kontakt lens türünü kullanıcıların kendisi değil, gözünün sahip olduğu değerler belirler. Olacağınız göz muayenesi sonunda edineceğiniz reçete gözünüzün özelliklerini ve ne tip bir lens sahibi olacağınızı açıklayan en net belgedir.Örneğin Astigmat sorununuz varsa kullanacağınız lensin türü torik lens olacaktır. Hiçbir göz sorununuz olmasa dahi (Örn; renkli lens) yine de lens muayenesi olmanız gerekir. Olacağınız bu lens muayenesi aşamasında gözünüzün topografik yapısı incelenecek ve korneanızın ihtiyaçlarını belirten rakamlar ortaya çıkacaktır.

hangi-lens

Nasıl ki her gözün rahatsızlığı farklı bir alanda olabilme ihtimaline sahipse aynı şekilde tüm kontakt lens kullanıcılarının göz yapısı da farklı olabilme ihtimaline sahiptir. Çoğu zaman sizin göz rakamlarınız ve çapı bir diğer kişinin rakamlarına göre farklılık gösterecektir. Gözlük muayenesindeyse bu tür detaylı ölçümler yapılmaz. Çünkü gözlük kullanmanız için gözünüzün kornea yapısına dair detayları bilmeye gerek yoktur.

Bu nedenle hangi tür lens almalıyım sorusunun cevabını siz değil, gözünüz, doktorunuz ve doktorunuzdan almış olduğunuz reçete verecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM