Neden Kontakt Lenslerle Uyunmaz?

Neden Kontakt Lenslerle Uyunmaz?Kontakt lenslerle uyumamanız gerektiğinden muhtemelen haberdarsınızdır. Hatta belkide yakın çevrenizdeki kişiler sizi sürekli kontakt lenslerle uyumanın sonuçlarıyla ilgili senaryolarla sıkıştırıp duruyor olabilir. Biliyor musunuz, size bu senaryoları anlatan insanlar gerçekten de kontakt lenslerle uyumanın sağlıklı bir şey olmadığını da vurgulamaya çalışıyor. Kontakt lenslerle uyunmayacağını bir çoğumuz biliyoruz fakat neden olduğunu hala siz de çözemeyenlerdenseniz bu iki neden sizin içi yeterince açıklayıcı olacaktır;Çünkü Gözlerinizin Oksijene İhtiyacı Var

Tıpkı vücudumudaki diğer tüm organlar gibi gözlerimizin de belli miktarda oksijene ihtiyaç duyduğunu biliyor muydunuz? Gözümüzün kornea tabakası oksijen alabilme yeteneğine sahiptir. Üstelik kornea tarafından alınan bu oksijen gözün kendini zararlı organizmalara karşı korumasında oldukça etkin bir rol oynar. Bu nedenle birçok göz hekimi kontakt lenslerinizi evde olduğunuz zamanlarda veya A derecesinden lazım olmadığı durumlarda çıkartarak onun yerine gözlüklerinizi kullanmayı önerir.

Eğer gözümüzde lenslerimiz de varken yatıp uyursak her ne kadar sorun yok gibi görünse de gözümüzün tüm gece boyunca oksijen almasını engelleyeceğiz. Buna bir de göz kapaklarımızın da kapalı olduğu gerçeğini eklersek gözlerimizin durumunun ne derece içler acısı olduğunu varsın siz düşünün.

Çünkü Lensleriniz Kirli

Tamamen camları ve kapısı kapalı olan odaların bile zamanla tozlandığına şahit olmuşsunuzdur. Bu da demektir ki tamamen kapalı ortamların içerisinde bile mutlaka bizlerin gözle göremediği oranda toz zerrecikleri bulunur. Bu zerreciklerden kaçabileceğiniz hiçbir yer olmadığına göre lensleriniz günlük kullanım sonucunda mutlaka kirlenecektir. Lenslerinizin kirlenmesi için illa inşaatın orta yerinde gözlerinizi fal taşı gibi açarak beklemenize gerek yok. Çok temiz olduğunu farz ettiğiniz ortamlar bile lenslerinizin kirlenmesi için yeterli olacaktır.

Lenslerinizi günlük kullanımdan sonra çıkartmadan doğrudan uyuma aşamasına geçerseniz tüm gün boyunca kirlenmiş olan lenslerinizle uyuyacaksanız. Dolayısıyla bu durum hem gözlerinizin zararlı organizmalarla bütün gece savaşmasına neden olacak hemde sabah kalktığınızda konfordan uzak lenslere merhaba demenize.

Oysa kontakt lenslerinizi geceden solüsyon içerisine bıraktığınızda sabaha kadar geçecek süreç içerisinde solüsyon hem lenslerin tazelenmesini sağlayacak hem de aynı oranda lenslerinizin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Ek bir hatırlatma: Lensleriniz gece uyumak için tasarlanan lens modellerinden biri olsa dahi lenslerinizle uyumak size hiçbir avantaj sağlamayacaktır. Bu lensler ile sadece mecbur kaldığınız ekstrem durumlarda uyumayı tercih edin. Aksi taktirde göz sağlığınızı düzeltilemez bir şekilde bozabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM