Numaralı Lens Kullanımı

Numaralı Lens KullanımıGünümüzde insanların en önem verdikleri şeylerden bir tanesi de dış görünüşleridir. Çoğu insan, daha güzel gözükmek veya kendini daha özgüvenli hissetmek için gözlük kullanmak istememektedir. Bunun yerine de tercihlerini numaralı lenslerden yana kullanırlar. Lens kullanımında ise bilinmesi gereken önemli noktalar vardır. Lensler kaç çeşittir, kullanımı nasıldır gibi soruların cevaplarını yazımızda sizin için cevaplayacağız.Lensler Kaç Çeşittir

Lenslerin günümüzde kullanılan 2 temel çeşidi vardır. Bunlar yumuşak ve gaz geçirgen lenslerdir. Gaz geçirgen lensler, oksijenin göze girişine izin verirler. Bu lensler korneanın şeklini almadığı için astigmatizma ve keratokonus gibi hastalıklarda kullanılır. Lens çeşitleri arasında ise en çok tercih edileni yumuşak lenslerdir. Sadece göz rengini değiştirmek için kullanıldığı gibi göz kusurlarını gidermek için de kullanılır. Göz bozukluğunda tercih edilenler genellikle şeffaftır.

numarali-lens-kullanim

Numaralı Lens Kullanımı Nasıl Yapılmalıdır?

Lens Almadan Önce

Numaralı lens kullanmak isteyen kişiler, öncelikle mutlaka bir göz doktoruna muayene olmalıdırlar. Ardından doktorun verdiği numaradaki lensleri almak için bir optikçiye başvurulmalıdır. Uygun numaralı lensler alındıktan sonra ise kullanımı nasıl yapılır bilmeyenler mutlaka bir uzmandan yardım almalıdırlar.

Lens Takmak

Lensleri takmadan önce ellerinizi mutlaka parfümsüz veya losyonsuz sabun ile iyice yıkayınız. Ardından pamuk bırakmayan bir havlu ile ellerinizi kurulayın. Lenslerin yönünü karıştırmamak için hep aynı gözünüzden başlayın ve lensi başparmağınıza alarak, gözünüze nasıl rahat ediyorsanız o şekilde yerleştirin.

Lens Kullanım Süresi

Lenslerin mutlaka kullanım ve gözde kalma sürelerine dikkat edin. Bazı lensler 1 ay boyunca gözde kalabiliyorken, bazılarını her gece çıkartmamız gerekir. Ayrıca lenslerin belirli kullanım süreleri vardır. Örneğin 3 aylık bir lens aldıysanız, bu lensi 3 aydan fazla kullanmamaya özen gösterin.

numarali-lensler

Lensleri Çıkartmak

Ellerinizi, aynen lens takarken yaptığınız gibi dezenfekte edin. İki parmağınızla gözünüzü yukarı ve aşağıdan iyice açarak, diğer elinizle lensi gözünüzün aşağı kısmına kaydırın ve başparmağınız ve işaret parmağınız arasına hafifçe sıkıştırarak çıkartın.

Numaralı lensler de, diğer lensler gibi kullanımı oldukça bakım gerektiren türlerdendir. Temiz kullanılmadığında veya gözde belirtilenden uzun süre kaldığında göze zarar verebilmektedir. Bunun yanında ise doğru kullanımda gözlüklerinize tamamen veda edebilirsiniz demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM