Oküloplasik Cerrahi Müdahalesi Nedir

Oküloplasik Cerrahi Müdahalesi NedirGöz hastalıkları ve göz cerrahisine ilişkin  bilim dalına Oküloplastik adı verilir. Oküloplastik ameliyatları diğer operasyonlardan daha fazla hassasiyet istediğinden  cerrahların bu konudaki deneyimleri ve becerileri çok büyük önem taşır. Göz kapağı diğer organlara göre daha narin olduğundan müdahalede aynı titizlikle yapılmalıdır.Göz hastalıklarının tedavisinin dışında aynı zamanda estetik görüntünün de sağlanması adına tedavi uygulayan Oküloplastik Cerrahi , gözdeki estetik sorunları geniş bir biçimde ele alır.Oküloplastik Cerrahi göz biliminin, göz kapağı, göz çukuru, gözyaşı kanallarını ele alan dalıdır. Protez göz takımından göz botoks’una ve göz kapağı ameliyatlarında kadar bir çok cerrahi müdahaleyi içinde barındıran Oküloplastik, diğer cerrahi alanlara göre en fazla dikkat ve kabiliyet isteyen branştır. Göz hastalıklarının tedavisinin dışında aynı zamanda estetik görüntünün de sağlanması adına tedavi uygulayan Oküloplastik Cerrahi , gözdeki estetik sorunları geniş bir biçimde ele alır. Göz kapağının sarkması, göz kapak torbaları, gözyaşı kesesi tıkanması, kapak ve göz tümörlerinin alınması  gibi cerrahi müdehaleleri kapsayan Oküloplastik ‘de özellikle alın bölgesi, kaz ayakları ve kaş ortasında bulunan kırışıklıklarda müdahale edilebiliniyor.

Oküloplastik ameliyatı çoğunlukla hastaya anestezi verilerek gerçekleşir. Hastanın sorunlu bölgesi üzerinde çalışmaya başlayan uzman hekimler özellikle göz kapağının diğer organlara göre daha hassas olması nedeniyle rahatsız alan haricinde diğer dokulara zarar vermemeye özen gösterir. Oküloplastik ameliyatlarında hastanın sağlık sorunu ortadan kaldırılmaya alışılırken aynı zamanda bölgede estetik uygulamalarda yapılır. Göz kapağı düşüklüğü ve protez göz takımı yada botoks uygulamaları bunlardan yalnızca bir kaçıdır. Öte yandan yüz felcinin bıraktığı izlerde oküloplastik ameliyatı ile ortadan kaldırılabiliyor.

Göz biliminin bu hassas branjını kendine meslek edinen Oküloplastik uzmanları sadece göz doktoru kimliği değil cerrahi uzmanı kimliğinide üzerlerinde taşır.Bu nedenle Oküloplastik cerrahi uzmanlarının eğitimi ve yetişmesi oldukça zordur. Normal eğitim süreçlerine ek olarak 4 yılda ileri düzeyde göz eğitimi alan uzman Oküloplastik Cerrahlar,  eğitimlerini gelişen teknoloji doğrultusunda da devam ettirirler.  Oküloplastik cerrahlar eğitimleri gereği sadece ameliyata odaklı çalışmalar yapmaz, kirpik dibi iltihaplanmaları ve gözkapağı kızarıklıkları gibi rahatsızlıkları da ilaçla tedavi yöntemlerine de giderler. Göz organına  yönelik her türlü hastalığa hakim olan Oküloplastik Cerrahlar,  gözde tahribata yol açan hastalıkları ele alan kulak burun boğaz, ve diğer iç hastalıkları uzmanları ile ilgili de işbirliğine girer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM