Reçetesiz Lens Satışı ve Reçetesiz Lens Alınabilir mi?

Reçetesiz Lens Satışı ve Reçetesiz Lens Alınabilir mi?Bir çoğumuz kontakt lenslerimizi görüşümüzde meydana gelen bozuklukarı düzeltmek için kullanıyoruz. Oysa bunun yanı sıra birçok kişi gözleri ile ilgili herhangi bir sorunu olmamasına karşın, estetik açıdan güzellik için kontakt lens kullanmayı düşünüyor. Bu sırada da akla reçetesiz lens satışı geliyor. Ülkemiz sınırları içerisinde artık hiçbir yerel satıcıdan reçeteniz olmadan kontakt lens satın alamazsınız.Neden Reçete Olmadan Kontakt Lens Satışı Yapılamıyor

Reçetesiz lens satışının yapılmıyor olmasının ülkemizde çok eski bir tarhi bulunmuyor. Ülkemizde 2013 yılının sonunda getirilen bir yasak ile artık reçetesi olmayan kişilere kontakt lens satılması yasaklandı. Yani, yalnızca göz renginizi değiştirmek için de kontakt lens kullanmak istiyorsanız yine muayene olup ardından reçeteniz ile satın alma işlemi gerçekleştirmelisiniz. Reçeteniz kontakt lens satın alacağınız optikçi tarafından kopyalanıyor ve sisteme kayıt ediliyor. Bu sayede bir kere lens aldıktan sonra lens almak için sürekli yanınızda reçete taşımanıza gerek kalmıyor.

Tabii, bu lens satın aldığınız yerden de sadece yine aynı reçetenizde yer alan kontakt lensleri satın alabiliyorunuz. Birçok kişi tarafından saçma bir uygulama olduğu düşünülse de aslında başta ABD olmak üzere tüm kontakt lens kullanmı yaygın ve gelişmiş ülkelerin tümünde bu kurallara uyuluyor.

Şaka Lensleri için de Reçete Gerekli mi?

Evet, ülkemizde bulunan tüm optikçiler her türlü kontakt lens için sizden mutlaka satın alma aşamasında bir lens talep ediyor. Şaka lenslerini kullanırken de yine aynı şekilde bu reçeteye ihtiyacınız oluyor.

Reçetesiz Kontakt Lens Satışı Neden Yapılamıyor?

Her ne kadar ilk bakışta saçma gibi duran bir sistem olsa da temelinde gerçekten oldukça iyi niyetli bir düşünce yer alıyor. Kontakt lensler artık fiyatlarının uygun olması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle herkes tarafından tercih edilmeye başlandı. Sorun şu ki, kontakt lensler gözlükler kadar risksiz kullanılabilecek ürünler değil. Ülkemizde arkadaşları ile renkli lens takası yapan gençler bile mevcuttu. Bu kişilere kontakt lenslerin ciddi bir ürün olduğunu öğretmek ve bu bilinci aşılamak amacıyla en azından doktor muayenesinden geçmesi şartı koşuldu. Bu nedenden dolayı ülkemizde şuanda reçetesiz lens satışı yapılamıyor.

Reçetesiz Lens Satışı Yapmanın Cezası Nedir?

Reçetesiz kontakt lens satışı yapan işletmelere caydrıcı olması amacıyla oldukça ağır ve yeterli yaptırımlar mevcut. Kısaca özetlemek gerekirse şayet; 3 ay meslekten men ve 6.000 TL’de başlayan ağır para cezaları uygulanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

9 yorum

 1. Bu haberde yazılanların hepsi yalan. Lensmarket.com çatır çatır reçetesiz satıyor. Yaptırım uygulayan da yok

  • Konuda bahsi geçen yaptırımların tümü yalnızca fiziksel mağazalara uygulanıyor. İnternet üzerinden yapılan satışlara ne yazık ki el atılmıyor. Yani yazıyı lütfen yalan şeklinde eleştirmeyelim 🙂 Ortada bir ihmal var ve bu devletin ihmali bizim yalanımız değildir.

   • Recetesiz lens satisinin yapilmasi herseyden once bireyin goz sagligini riske atmasidir. Yeni lense baslayacak bireylere ben yaklasik 30 dk suren lens egitimi veriyorum.Lens nasil takilir cikarilir makyaj varken uyurken yuzerken… Kendim bir defa takip cikartiyorum ve ayna karsisinda kendisinin takip cikartmasini izliyorum. Lens varken olusabiliecek olumsuzluklar ( ust kapak altina kacmasi gibi). Lensin korneaya uyumu goz yasi miktari vr kalitesi konjonktivada irritasyon yapip yapmadigi deneme lensi taktiktan 1 saat sonraki refraktometre degerleri, lens hareketleri, gorme keskinligi, dusuk dioptrili astigmatizmasi varsa gorme keskinligine gore silendirik deger eklemek gerekip gerekmedigi….. bakiyorum. Ve devlet hastanesinde calisan bir goz hekimi olarak yasalarimizin suistimallere kapi aralayan bosluklar icerdigini gormek uzuyor ama en kotusu de insanimizin kendi goz sagligini hice saymasi. Internet sitesindeki musteri temsilcisi umarim deneme lens ve solusyon gonderme haricinde ise yariyordur.

 2. Sırf muayene ücreti almak için bunu yapıyorlar önce gss dayattılar ödenemeyeceklerini bildikleri için de kaçak iş olmasın diye muayeneye zorluyorlar, ben her ay 85 lira gss ödemem gerekiyor bunu yaparsam göz muayenesine göz hastanesine gittiğimde 45 liraya muayene olabiliyorum 130 lira eder 6 ayda bir muayene olmam gerekiyor 510 +45 dediğimizde 6 ay muayene olmam için 555 lira para vermem gerekiyor ben bu parayı yatırmadığımda 175 liraya sigortasız muayene olabiliyorum ülkedeki rezilliğe bakar mısınız?

 3. Reçetesiz lens aldım ve 1 ay bile olmadı. Satılıyor arkadaşlar bilginize. Optikçiden gidip kendim aldım. Satılmasında da bir sakınca yoktur benim görüşümce.

 4. Eğer o 6.000 lira optikçi tarafından devlete değil de bana ödenecekse seve seve isimlerini verip şikayet ederim:) Sonuçta yüklü bi miktar hahaha

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM