Renk Eksikliği Veya Renk Körlüğü Nedir?

Renk Eksikliği Veya Renk Körlüğü Nedir?Renk körlüğü, genetik bozukluklarından kaynaklanan bir kalıtımsal hastalıktır. Göz rahatsızlığı olarak bilinir. Görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması ya da olması gerekenden az olması durumudur. Dünya çapında 180 milyon kişinin renk körü olduğu biliniyor. Renk körlüğü, çeşitlerine göre ciddiyetini belirlemektedir.En sık karşılaşılan yeşil ve kırmızının ayırt edilememesi durumudur. Tam olarak renk körü olmak çok nadir görünmektedir. Bu durumun çözümü için, gözlük ya da kontakt lensler maalesef çözüm değildir. Yazımızın devamında renk körlüğü hakkında daha çok bilgi bulabilirsiniz.

Dünyayı normal görenlerin aksine, renk körleri çoğu renkleri ayırt edemezler. Bu onların hayatlarını elbette ki zorlaştırır. Sağlıklı bireyler, tüm renkleri yaratmak için üç spektral renk olan kırmızı, yeşil ve maviyi karıştırarak tüm renkleri ayırt edebilirler. Retinada bulunan duyu hücreleri bundan sorumlu olur. Gün ışığında çalışırlar. Geceleri karanlıkta her şeyi gri görürler. Bu üç rengi yaratamayan retinada bulunan duyu hücresine sahip kişiler ise tüm renkleri ayırt edemezler. Renk körlülüğünü çeşitlerine göre ayırırsak; renk görme eksikliği, kısmı renk körlüğü ve tamamen renk körlüğü olarak tanımlayabiliriz. Tabi ki bunları da kendi içlerinde madde madde incelemek gereklidir.

renk-korlugu

1)Renk Görme Eksikliği

Bu duruma sahip olanlar, yalnızca bazı tonları ayırt edebilirler. Duyu hücreleri, yani kırmızı, yeşil ve mavi koni hücreleri retinada bulunur. Maalesef bazıları hatalı çalışır, özellikle yeşil renk göremeyenlerde sorun vardır. Bu eksiklik için kullanılan terim  döteranımalidir. Kırmızı rengi göremeyenler ise  protanomalisi olarak adlandırılır.

2)Kısmi Renk Körlüğü

Bu renk körlüğünde ise, duyu hücrelerinden bazıları eksiktir. Bu durumdan sadece işler durumunda olan iki tür koni denilen hücre vardır. Bu renk körlüğünde görme önemli ölçüde azdır. Bu durum bazı şoförler için tehlikeli olabilir. Örneğin sisli hava durumlarında, önündeki aracık arka kırmızı ışık lambalarını yalnızca siyah olarak görünür.

renkler-korlugu-nasil-yapilir

3)Tamamen Renk Körlüğü

Bu hastalığın terimsel olarak adı akromatopsi olarak geçer. Bu hastalık diğer türlere göre seyrek olarak görülür. Bu durumda olan kişilerde zengin tonların görünmesi imkânsızdır. Işığa karşı aşırı duyarlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM