Renk Körlüğü Kontakt Lens Fiyatları 2017

Renk Körlüğü Kontakt Lens Fiyatları 2017Lens FiyatlarıRenk Körlüğü Kontakt Lensleri her göz için bir adet kullanılır, orijinal lens fiyatları ise 1000 Tl ile 1500 Tl arası değişkenlik göstermektedir. Fiyatlandırma konusunda ise nakit veya kredi kartı, peşin, taksit oranına göre değişebilir. Renk körlüğü kontakt lens alanlar, lensi 12 saat kullanmak kaydı ile 1 yıl kullanılabilmektedir.

Renk körlüğü için kontakt lens alabilmek için, bir sağlık kuruluşunda detaylı bir şekilde göz muaynesi olmak gerekir. Bu muaynede hastanın görme bozukluğu derecesi, ve bu görme derecesi bozukluğuna göre de lensin derecesi belirlenir. Renk körlüğü için kontakt lenslerin çeşitliliğinin çok olduğu için, hangi lensin, hangi derecesinin kullanılacağı doktor tarafından belirlenir.

Renk körlüğü hastalığının 3 farklı çeşidi vardır. Bunların en yaygın bir şekilde görülen hastalığı diskromatopsidir. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki nüfusun %2 sinde görülebilen bir hastalıktır. Renk körlüğü hastalığı bulunan kişiler, kontakt lens kullanarak, cisimleri parlak, renkli ve canlılığını görerek ayırt edebilirler.

Muayne sonucunda renk körlüğünün seviyesi belirlenerek, renk körlüğünün seviyesine uygun filtre kullanılarak hastaların renkleri ve parlak cisimleri ayırt edebilmesi sağlanmaktadır.

renk-korlugu-lensleri

Renk körlüğü için lens alabilmemiz için önce bir doktor yardımına başvurmamız gerekir. Renk körlüğü lenslerini doktora başvurmadan önce alanlarda, göz yaşı birikmesi nedeni ile görme bozukluğu, görme bulanıklığı gibi rahatsızlar ortaya çıkabilir.

İlk kez lens kullanan kişilerde ilk başlarda takma ve çıkarma, alışamama gibi problemler yaşayabilirler. İlk kez renk körlüğü lensi takacak kişiler mutlaka doktor tavsiyesi ve kontrolü altında bu işlemleri yapması gerekir ve dışarıdan duyma bilgilere itimat edilmemesi gerekir. Ayrıca ilk defa renk körlüğü lensi kullanacaklarda ilk takılan gün 2 saat, daha sonraki günlerde gözde kalma süresinin düzenli olarak arttırılması tavsiye olunur.

Renk körlüğü lensleri sürekli olarak kullanıldığı takdirde en az 4 ayda bir laboratuvar ortamında temizliği yapılmalıdır. Ayrıca renk körlüğü lenslerinin kullamına göre 1 veya 1.5 yıllık kullanım ömrüne sahiptirler.

Renk körlüğü lensini taktıktan sonra, kişilerde, renk algılama en önemlisidir. Kişi ilk başlarda renkleri tanımakta zorlanacak, fakat renkleri öğrendikçe renkleri tanımak konusunda pratikleşecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM