Renkli Lens Göz Bozar mı?

Renkli Lens Göz Bozar mı?Konuyla ilgili çok güzel bir atasözüyle başlayalım isterseniz; “Kaş yaparken, göz çıkartmak.” Renkli lens kullanmak isteyenler ne zaman tam olarak niyetine girip kendilerine birer lens almayı düşünseler muhtemelen akıllarına bu veya buna benzer atasözleri geliyordur.Etrafımızdaki insanların bir çoğu kontakt lensler konusunda bilimsel araştırmalara göz atmamış hatta muhtemelen hiç kullanmamıştı bile. Konuşmalarda verilen örnekler daima üçüncü kişilerle aktarılır. “Benim bir arkadaşım vardı.” ile başlayan cümleler kontakt lens sohbetlerinde geçiyorsa bilmenizi isteriz ki bunların büyük bir bölümü kulaktan dolma sözlerden ibaret olacaktır. Bu nedenle daima araştırma yapın ve kaynak olarak web sitemizdeki bilimsel yazıları da kullanarak kendi kararınızı daima kendiniz için siz verin.

Konumuza geri dönelim, sahi gerçekten renkli lens göz bozar mı? Aslında bu soruya verilebilecek iki farklı yanıtımız var. Bunlar hem evet hem de hayır. Renkli lens veya görüş düzeltici lens fark etmeksizin esasında doğru şekilde kullanılan kontakt lenslerin hiçbiri gözünüzü bozmak için tasarlanmamıştır. Bu dedikodu tıpkı televizyona yakından bakarsanız gözlerinizin bozulacağına benzer mitten ibarettir. Yani ne yaparsanız yapın kontakt lens kullanarak gözünüzü bozamazsınız. İyi de, biraz önce bu soruya verilebilecek iki farklı yanıtımızın olduğundan söz etmiştik. O halde ne olaki bu diğer yanıt?

renkli-lens-goz-bozar-mi

Kontakt lensler ve özellikle renkli lensler kozmetik kullanım için ideal şekilde geliştirilmiş, kullanımı kolay ve pratik olan ürünlerdir. Ancak bu lensleri kullanıyor olmanızın hijyen ve detay konusunu gözden kaçırmanıza neden olmamalıdır. Şayet, reçeteniz olmadan renkli lens alırsanız, kalitesiz ürünler kullanırsanız ve en önemlisi hijyen kurallarına yeteri kadar dikkat etmezseniz, işte bu durum başınızı ağrıtmasa bile ciddi anlamda gözlerinizin ağrımasına neden olabilir. Anlayacağınız, renkli lenslerinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ve gözlerinize bozma açısından en ufak zararı bile olmadığından da emin olabilirsiniz. Tabii bu eminliği kendinize sağlayabilmeniz için hijyen ve kullanım kurallarına net bir şekilde riayet etmeniz şarttır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM