Renkli Lens Göze Zarar Verir mi?

Renkli Lens Göze Zarar Verir mi?Renkli lens kullanan veya kullanmak isteyen herkes eninde sonunda sağlık konusuna geri dönüyor ve lenslerin göz sağlığını nasıl etkileyeceğini düşünüyor. Bunun belki en büyük nedenlerinden biri de göz doktorları dahi birçok kişinin lens yerine gözlükleri tercih etmesidir.Elbette bizim konumuz bu sefer görüş düzeltici özelliğe sahip lensler değil, renkli kontakt lensler olacak. Renkli lensler imajınızı tazelemek, istediğiniz trend görünüme sahip olmak ve her zaman iç geçirerek baktığınız renkteki gözleri kendinizde görmek için belki tercih edilebilecek en pratik ve masrafsız yöntem. Peki, renkli lens kullanıcılarının göz sağlıkları ne durumda?

Renkli Lensler Göz Sağlığını Bozar mı?

İnternetteki sosyal paylaşım platformlarında, lens kullanan kullanıcıların bloglarında ve daha birçok yerde en çok sorulan sorunların başında bu sağlık soru yer alıyor.

Teorik veya pratik olarak fark etmeksizin kontakt lenslerin gözünüzü bozması gibi bir durum söz konusu değildir. Bunu televizyona yakından bakmak gibi düşünebilirsiniz. Çocukluğunuzda veya şuan ebeveynleriniz sizi TV’ye yakın oturmamanız konusunda uyarıyor ve bu durumun gözlerinizi bozacağını düşünüyor.

Oysa bu şekilde gözlerinizin bozulması tıbben pek mümkün değildir.

Renkli Lenslerin Zararları Nelerdir?

Hemen bir üst başlıkta değindiğimiz konu ve cevaplar aslında bu başlık altında da aynen geçerli. Renkli lenslerin zararları yoktur. Buna karşın, renkli lens kullanımınızın yanlış olması halinde ortaya çıkabilecek sorunlar vardır.

Olması gerektiği şekilde kontakt lenslerinizi kullanmaz ve “Nasıl olsa bir şey olmaz.” Mantığıyla araştırmadan hatalar yaparsanız kontakt lens göz kaybına kadar varan ağır sonuçlara neden olabilir. Örneğin;

  • Lenslerinizin hijyenini sağlayamamak
  • Lenslernizle uyumak
  • Çok uzun süre gözünüzde tutmak
  • Lensinizi arkadaşlarınızla paylaşmak
  • Kalitesiz lens kullanmak
  • Lensleri son kullanma tarihinden sonra kullanmaya devam etmek

Gibi istisnai durumlar vardır.

Bu durumları dikkate almamanız halinde evet, renkli lensler gözlerinize çok ciddi şekilde zarar verebilir. Bunu tıpkı bir araba gibi düşünebiliriz.

Arabanız sizi A noktasından B noktasına götürür fakat bu yolculukta sizin belirleyeceğiniz sürat ve dikkatiniz kaza yapma riskinizle alakalıdır. Lensler için de durum aynen geçerlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM