Renkli Lensler Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Renkli Lensler Hakkında En Çok Merak Edilen SorularLens kullanmak isteyen fakat lens kullanmaya henüz cesaret edemeyenlerden misiniz? Hiç korkmayın, bu sayfada renkli lensler hakkında bilgi ve renkli lensler hakkında yorum isteyen herkesin aklındaki soruları bitirecek en kilit sorulara yanıt vereceğiz. Hazırsanız başlayalım;– Lenslerim varken makyaj yapabilir miyim?

Hiç merak etmeyin çünkü cevap evet. Renkli veya renksiz fark etmez, hangi lensi kullanırsanız kullanın her zaman olduğunuz gibi güzelliğinizi muhafaza edebilir ve hatta üzerine daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Lens kullanırken makyaj yapma konusunda sadece ilk başta biraz zorlanabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki içeriklerimize de göz atarak kısa sürede bu sorunu aşabilirsiniz.

– Kontakt lenslerimle uyuyabilir miyim?

Hem evet, hem de hayır. Aslında kontakt lenslerle uyumanız hem kendi hem de göz sağlığınız açısından hiç uygun bir durum değil.

Çünkü tüm gece boyunca gözünüz oksijensiz kalacak ve gözünüzde şayet varsa bulunan bakteriler üremeye başlayacaktır. Zaten sabah kalktığınızda da lensleriniz sizi rahatsız edecektir.

Tüm bunlara karşın, çok zor durumda kaldınız yanınızda gözlüğünüzde yok ve lensleriniz olmazsa ertesi gün çok fazla zorlanacaksanız bir geceden bir şey olmaz deyip gözlerinizi yumabilirsiniz. Tabii, riskin size ait olduğunu unutmayın.

Kontakt lensler gözlerimi zararlı güneş ışınlarından (UV) korur mu?

Hayır, sıradan lenslerin hiç biri gözünüzü UV ışınlarına karşı korumaz. Lakin özel olarak üretilen anti-UV özellikli kontakt lenslerden satın alırsanız gözlerinizi UV ışınlarından sadece lenslerinizle koruyabilirsiniz. Eğer Anti-UV bir kontakt lens satın almak istemiyorsanız kaliteli bir güneş gözlüğü alıp kullanabilirsiniz.

– Lensleri istediğim zaman takıp çıkarabilir miyim?

Evet, lenslerinizi istediğiniz zaman takıp çıkartmanızın önünde hiçbir engel yoktur. Lakin, lenslerinizi çıkarttığınızda mutlaka dezenfekte etmeniz gerekir. Yani, yanınızda kontakt lens solüsyonu yoksa ve lenslerinizi çıkarttıysanız tekrardan gözünüze takmak oldukça riskli bir harekettir.

– Günde kaç saat lenslerimi takabilirim?

Doktorlar ve uzmanların önerilerine göre en ideal değer günde 10 saat kadardır. 10 Saatin üzerinde de lenslerinizi takabilirsiniz fakat bu sürenin üzerine çıktığınızda lenslerinizin artık tazelenmeye ihtiyacı olduğunu anlamaya başlayacaksınız.

– Lens takarken Gözüme kum veya toz kaçarsa ne olur?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda lenslerinizi çıkartıp hem gözlerinizi hem lenslerinizi steril bir maddeyle (Lens solüsyonu gibi) temizlemeniz gerekir. Ayrıca parmaklarınızın da oldukça iyi temizlenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

– Renkli lens almak için reçete veya göz muayenesi olmam gerekir mi?

Renkli veya renksiz olması hiç fark etmeksizin kontakt lens satın alacak herkesin zorunlu olarak lens muayenesinden geçmesi gerekiyor. Kontakt lenslerin görüş düzeltme değerlerinin yanı sıra bir de göze uyum sağlaması için üretilen değerleri vardır. Bu değerler her kullanıcıda farklıdır ve sizin de kendi değerlerinizi öğrenerek kendinize en uygun kontakt lensi satın almanız gerekir.

Lens muayenesi olmadan kesinlikle renkli lens almak için internetteki siteleri değerlendirmeyi düşünmeyin. En azından bir kere kontakt lens muayenesine girin ki kontakt lens değerlerinizi öğrenebilin. Daha sonraki aşamalarda reçeteniz olmasa da kontakt lens satın alabilirsiniz.

– Renkli lens gözlerimi veya göz sağlığımı bozabilir mi?

Hem teoride hem pratikte kontakt lenslerin gözlerinizin görüşüne etki etmesinin imkanı yok fakat lens kullanım şekliniz göz sağlığınızı etkileyebilir. Eğer kullanmanız gerektiği gibi kullanmayıp, gerekli hijyen şartlarını yerine getirmezseniz kontakt lens tüm avantajlarını kaybedip son derece zararlı bir ürüne dönüşebilir.

Göz sağlığınızı bozmamak için kontakt lenslerinizi daima en iyi ve en doğru talimatlarla kullanmanız gerekir. Web sitemizde yer alan içerikler bu konuda size fazlasıyla yol gösterebilir. Her gün sitemizi bir kere ziyaret ederek bilmediğiniz ve merak ettiğiniz kontakt lensler hakkında birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

– Önerilen İçerik; Renkli Lens Göz Bozar mı?

– Renkli lenslerimle yüzebilir miyim? Havuz veya denize girebilir miyim?

Gözlerinizde lensleriniz varken deniz veya havuza girmenin çok büyük tehlikeleri vardır. Yine de lens taktığınızda bu aktivitelere katılmanız tamamen imkansız değil. Havuz ve deniz halka açık yerler olduğu gibi içerisinde birçok bakteriyi barındırabilmektedir.

Kontakt lenslerinizle bu suya girdiğinizde suda yer alan ne kadar bakteri varsa hepsi kontakt lenslerinizin üzerine geçiş yapacaktır. Zaten kontakt lenslerinizle denize girdiğinizde suyun altında gözlerinizi açamaz gözünüze su geldiğinde birkaç saniyelik görüş kaybı yaşarsınız.

Eğer illa lenslerinizle denize girmek istiyorsanız, gözünüzün suyla temasını kesecek yüzme gözlüğü takmanız gerekir. Yüzme gözlüğü takıp, gözünüze deniz veya havuz suyunun değmemesi halinde kontakt lenslerinizle dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz.

Tüm bunların dışında da merak ettiğiniz kontakt lens sorularınız mı var? Hemen aşağıdaki yorum kutusunu değerlendirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM