Retina Hücreleri Neden Bozulur?

Retina Hücreleri Neden Bozulur?Gözümüz, günlük hayata devam etmemizi sağlayan vücudumuzdaki en önemli organlardan biridir. Gözde meydana gelen hastalıklar, zamanla kalıcı bir hal alabilir ve görmemizi etkileyebilir. Gözdeki en önemli bölümlerden biri de retinadır. Peki, retina nedir ve retina hücreleri neden bozulur?Retina Nedir?

Retina, gözümüzün arka kısmında bulunan, görmemizi sağlayan hücrelerden oluşan bir ağ tabakasıdır. Retinadan oluşan hastalıklar genellikle görme bozukluklarına yol açar. Bu hastalıklardan en önemlisi ancak en nadir görüleni ise retina dekolmanıdır.

goz-hastalik

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı, retinada bulunan sinir lifleri yüzeyinin altında bulunan pigment epiteli tabakasından ayrılması ile ortaya çıkar. Hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık, görmeyi ciddi şekilde etkileyebilir. Herhangi bir kalıtsal hastalıktan, enfeksiyondan veya virüslerden meydana gelebilen bu hastalık retina hücrelerinin bozulmasına yol açar.

Retina Dekolmanı Nasıl Fark Edilir?

Bazı kişilerde, flaş patlaması veya ışık parlaması gibi belirtiler gösteren hastalık, bazı kişilerde fark edilir bir belirti göstermez. Bu tip hastalıkları zamanında fark etmek için, düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak şarttır.

Retina Dekolmanı Ameliyatı

Retina dekolmanı çok fazla gelişmemiş ise lazer ile tedavi edilebilir. Ancak hastalık fazla gelişmiş ise retina dekolmanı ameliyatı, iyileşme için şarttır. Retina dekolmanı ameliyatı 2 farklı şekilde uygulanmaktadır. Dıştan çökertme ve vitrektomi yöntemleri ile farklı şekilde tedavi edilir. Hasta hangi yöntem ile tedavi olursa olsun, retina dekolmanı ameliyatı sonrası görme tamamı ile eski haline döner. Dıştan çökertme yöntemi, retina dekolmanı tedavisinde kullanılan en eski yöntemdir. Yırtığın olduğu bölgede, gözküresinin dış duvarına sert bir silikon parça konarak, çökertme sağlanır ve bu işlem ile retina yırtığı tedavi edilir. Vitrektomi yönteminde ise gözküresinin üzerinde delikler açılarak, retina altında biriken sıvı temizlenir ve yırtıklar tedavi edilir. Bu yöntemden sonra gözün içine bir tampon maddesi konulur.

Retina dekolmanı ameliyatı sonrası iyileşme oldukça kısa zamanlar içinde gerçekleşir ve hastanın görme bozuklukları tamamı ile giderilir. Ameliyatta uygulanan yönteme bağlı olarak, işlemden sonra göz damlası kullanılması gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM