Sahte Kontakt Lens Nasıl Anlaşılır?

Sahte Kontakt Lens Nasıl Anlaşılır?Ülkemizde kontakt lensler son yasal değişikliklerden sonra ne yazık ki kozmetik ürünü sınıfı içerisinde yer almaya başladı. Her ne kadar yasal açıdan lensler kozmetik ürünü olarak sınıflandırılsa da hepinizin bildiği gibi kontakt lensler kesinlikle bir kozmetik ürünü değildir ve kozmetik amacıyla kullanılmamaktadır. Sağlık ürünü ibaresinin altından çıkmasıyla birlikte sahte kontakt lens satışları da eskiye oranla hayli arttı.Peki, sahte bir kontakt lensi nasıl anlayabiliriz ve bu tehlikeden kendimizi nasıl koruyabiliriz? Sahte bir kontakt lensi anlamak çoğu zaman zor hatta klinik ortamında testlerin gerçekleştirilmemesi halinde imkansıza yakındır. Bu durumda kendimizi koruma görevinin büyük bir kısmı da bize kalıyor. Aşağıda maddeler halinde yer verdiğimiz yollar sahte bir kontakt lensi anlayabilmeniz ve önlem olarak kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Bu adımları mutlaka okuyun ve sahte kontakt lenslere karşı elinizden geldiğince dikkatli davranın.

1: Satıcı güven veriyor mu?

Sırf paketini 5 TL daha ucuza almak pahasına hiç bilinmeyen ve tanınmayan yerlerden alışveriş yapmak kontakt lens satın alırken yapabileceğiniz en büyük hataların da başında yer alıyor. Kontakt lens alacağınız satıcının size güven vermesi gerekir. Bu nedenle elinizden geldiğince bilindik yerlerden alışveriş yapmaya çalışın, bu sayede sahte kontakt lens alma şansınızı da sıfıra indirmiş olacaksınız.

sahte-lens

2: Fiyatlar Mantıklı mı?

Geçtiğimiz sene Amerika’da normalde piyasa değeri 25 Dolar olan renkli lenslerin sahteleri el altından piyasaya 10 dolar gibi indirimli bir fiyatla sunuldu. Sonuç olarak kısa süre içerisinde herkes bu 10 dolarlık satıcıya yöneldi. Kısa süre sonra lenslerden dolayı artan şikayetler üzerine açılan soruşturma sonucunda işin aslı belli oldu. Meğer bu dağıtıcının markanın aslıyla uzaktan yakından alakası yokmuş ve üretilen lenslerin tamamı sahte lenslerden ibaretmiş. Bu olayın en acı tarafı 14 yaşında bir kullanıcının ne yazık ki iki gözünü de kaybetmesi oldu.

Bu nedenle lens alırken fiyat etiketleri daima sizin için bir kriter olsun. Eğer her yerde 50 liraya satılan lensi biri size 35 liraya sunuyorsa bu işin içerisinde başka bir iş var demektir. Lens fiyatları son derece mantıklıdır, yeter ki doğru açıdan bakmayı bilin.

3: Satıcı Yetkili mi Yoksa Tedarikçi mi?

Ülkemizdeki satıcıların büyük bir kısmı tedarikçi olarak satış yapıyor. Yani siz siparişi geçiyorsunuz ve onlarda daha büyük dağıtıcılara sipariş geçiyor, bu şekilde kontakt lensleriniz kapınıza kadar geliyor yada gidip siz alıyorsunuz. Bu tür tedarikçilerin sayısı ülkemizde çok fazla olduğu için yetkilileri ayırt etmek gerçekten güç ancak imkansız değil. Eğer yukarıdaki maddeleri bir şekilde es geçecek bir durumla karşılaşırsanız firmaya bu soruyu yöneltebilirsiniz. Eğer firma gerçekten yetkili firmalardan biriyse bazen çok büyük indirimler yapabiliyor. Bu durumda bu firmaları tercih etmenizde herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM