Şaşılığın Tedavisi Var Mı?

Şaşılığın Tedavisi Var Mı?Şaşılık birçok insanın doğuştan ya da zaman içerisinde karşılaştığı göz hastalıklarından biridir. Bu hastalığı bulunan insanlar bu durumdan kurtulmak isterler, bu nedenle tedavi yöntemlerini araştırmaya başlarlar.Sizlere bugünkü yazımızda şaşılık tedavisi mümkün mü sorularına cevap vereceğiz ve araştırdığımız bilgileri aktaracağız;

Şaşılık Nedir?

Normalde iki göz de her yöne paralel olarak hareket eder, bu hareketlerin paralel olmaması durumunda ortaya şaşılık çıkar. Şaşılık kalıcı ya da geçici olabilir. Tek gözde ya da her iki gözde olabilir. Şaşılık bazen göz tembelliği ve psikolojik sorunlara da yol açabilir.

sasilik-nedir

Optik Tedavi

Şaşılıkta kırılma sorunlarının çözülmesi tedavilik ilk ayağıdır. Optik tedavi 1 yaşından 9 yaşa kadar etkilidir, bu etki farklılıklara bağlı olarak 16 yaşa kadar devam edebilir. Yeni başlayan şaşılıklarda, optik tedavisi şaşılığın ilerlemesini engeller veya tamamen ortadan kaldırabilir. 16 yaşına kadar olan hafif derecede şaşılıklarda optik tedavisi etkisini göstermektedir.

Ortoptik Egzersizler

Gözde meydana gelen kayma sorunlarını gidermek amacıyla göz kliniklerinde bu tedavi için üretilen özel aletlerle yapılan egzersizlerin genel adıdır. Her yaşta ve şaşılık türünde uygulanabilir olması büyük avantaj sağlamaktadır.

Cerrahi Tedavi

Şaşılık ameliyatı yapılarak tedavi edilen şaşılık tedavi yöntemidir. Gözün dışında kalan kasların dengesi ameliyat ile düzenlenerek görme eksenlerinin paralel olması sağlanır. Ayrıca gerekli durumlarda kasların güçleri arttırılır, zayıflatılır ya da yerleri değiştirilebilir. Şaşılık derecesine göre değişmekle birlikte 1-4 yaş arasında uygulanan cerrahi tedavi tam olarak iyileşme sağlarken, ileri yaşlarda olunan cerrahi tedavi sadece estetik olarak düzeltilebilir, görme eksenlerine etki etmez.

Medikal Tedavi

Şaşılığın ilaçla tedavi edilmesine denir. Bu tedavi yönteminde miyotik ve sikloplejik ilaçlar kullanılsa da tek başına yeterli olmayabilirler. Bu nedenle doktor şaşılık derecesine göre özel ilaç tedavisi uygulamaktadır.

Sizlere çocuklarda ve yetişkinlerde şaşılık tedavisinin mümkün olduğunu ve hangi yöntemlerin kullanıldığını kısaca açıkladık. Fakat tabii ki bir göz doktorunun verebileceği kadar bilgi veremeyiz. Bu nedenle şaşılık sorununuz var ise mutlaka bir göz doktoruyla iletişime geçip, tedavi yöntemini belirlemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM