Şeker Hastalığı İle Göz Hastalıkları Arasındaki Bağ

Şeker Hastalığı İle Göz Hastalıkları Arasındaki BağHalk arasında şeker hastalığı olarak bildiğimiz tıp dilindeki adı diyabet olan hastalığın ilerlemesi vücuttaki birçok organa zarar verebilmektedir. Bunların en önemlilerinden birisi de gözdür. Şeker hastalıklarının fazla ilerlemesi görüldüğünde ve kontrol altına alınmadığında bu sonuç göz kayıplarına bile neden olabilmektedir. Şeker hastasının göz ameliyatı veya benzeri tedavilere maruz kalmaması için, diyabet hastalarının şekerlerine dikkat etmeleri ve göz kontrollerini mutlaka belirli aralıklarla yaptırmaları gerekir.Woman outdoors looking at camera

Şeker Hastalığı İle Göz Hastalığı Arasındaki Bağ Nedir?

Şeker hastalığı ile göz hastalığı arasındaki bağ genellikle retina bozuklukları ile meydana gelir. Ayrıca diyabet hastalarının şekerlerine dikkat etmemesi durumunda oluşan şeker iniş çıkışları da bu göz hastalıklarının meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu durum erken fark edilmez ise gözde kalıcı hasarlara veya gözü kaybetmeye kadar etkileri görülebilir. Peki, şeker hastalığının göze vurması nasıl anlaşılır?

Şeker Hastalığının Göze Vurduğu Nasıl Anlaşılır?

Şeker hastalığı yüzünden gözde oluşabilecek belirtiler geçici görme bozuklukları, görme kayıpları veya sarı nokta hastalığı olarak görülebilmektedir. Sarı nokta hastalığı, yaşlanmaya ve şeker hastalığına bağlı olarak gelişebilen, görme merkezinin bulanması ve görmenin bulanıklaşması durumudur. Bu hastalığın ilerleme süreci de oldukça önemlidir ve geriye dönmeksizin görme kaybına sebep olur. Bu tip hastalıkları yaşamamak için diyabet hastaları, en fazla 6 ayda bir göz kontrolü yaptırmaları gerekmektedir.

Woman outdoors looking at camera

Şeker Hastalığının Göze Vurmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi, şeker hastalığı birçok organı etkileyebilmekle beraber bunların başında göz gelmektedir. Gözlerin şeker hastalığından etkilenmemesi için şeker iniş çıkışları mutlaka takip edilmelidir. Eğer bu iniş çıkışlar fazla ise, doktorunuzla görüşerek bunu insülin veya ilaç tedavisi ile kontrol altına almanız gerekir. Ayrıca göz doktoru ile yapılacak düzenli kontroller de bu hastalığın başlamasını veya ilerlemesini engelleyecektir. En önemli faktör ise yiyecek ve içeceklere dikkat etmektir. Fazla şeker içeren tatlı yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

Şeker hastalığında görme kaybı tedavisi günümüz teknolojisinde, hastalığın seviyesine bağlı olarak lazer veya cerrahi işlem ile yapılabilmektedir. Bu noktaya gelmemek için, sizler için derlediğimiz uyarıları mutlaka dikkate alın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM