Sigara Kontakt Lensi Etkiler mi?

Sigara Kontakt Lensi Etkiler mi?



Sigara başta ciğer rahatsızlıkları olmak üzere birçok rahatsızlığın temelinde yatan en kötü alışkanlıklardan biri. Her yıl dünyada 480.000’in üzerinde insan sigara veya sigaranın yol açtığı hastalıklardan dolayı yaşamını yitiriyor. Peki, bir sigara kullanıcısı olarak kontakt lensleriniz veya gözleriniz bu durumdan nasıl etkileniyor?



Sigara içerisinde sağlığa zararlı yüzlerce maddeyi barındırıyor. Normal şartlarda zaten sağlığımız için keskin uçlu bir balta olan bu maddeler ateşin de işin içerisine girmesiyle birlikte duman olarak tüm vücudumuza yayılıyor. Gözlerimiz de sigaranın dumanından etkilenen ilk uzuvlarımızın arasında yer alıyor.

sigara dumanı

Kontakt lens kullanırken sigara içenlerin elde ettiği tek avantaj lensin kornea yüzeyini kaplaması yardımı sonucunda gözün dumandan dolayı yanmıyor olmasıdır. Bunun haricinde sigara gözlerinizde kuruluk, lensinizin kolayca yıpranması ve lenslerinizin eskimesi gibi hiç istemeyeceğimiz durumların ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Elbette bunlara ekstradan bir de sigaranın gözümüzün sağlığını olumsuz etkilemesi ve her gözümüze gelen dumanla birlikte onlarca hücremizin ölmesini ekleyebiliriz.

Eğer sigara kullanan bir kontakt lens kullanıcısıysanız tüm bu dezavantajlardan etkilenmemek için yapmanız gereken bir an önce sigaradan kurtulmak. Şayet zaten sigara kullanmıyorsanız o halde sigara kullanılan ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmanız ve mümkün olduğunca dumanın size gelmeyeceği ortamlarda bulunmanız gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM