Stanford’lu Araştırmacılar Daha İyi Kontakt Lenslerin Tasarımı İçin Makine Geliştirdi

Stanford’lu Araştırmacılar Daha İyi Kontakt Lenslerin Tasarımı İçin Makine GeliştirdiGünümüzde pek çok kişi görme bozukluklarının tedavisi için, özgüven ve güzel görünüm sağlayan göz renginin değiştirilmesi ya da kornea hastalıklarının tedavisi için kontakt lens kullanmaktadır. Kontakt lenslerin direk gözle temas etmelerinden dolayı doktor kontrolünde ve bilinçli olarak kullanılması göz sağlığı için çok önemlidir. Son yıllarda bu alanda gelişen teknoloji ile birlikte lenslerin kullanımını kolaylaştıran ve süresini uzatan tasarımlar ve modeller gelişmiştir.Uygun Kontakt Lensin Seçimi

Öncelikle rengi çok hoşuma gitti, beni güzel gösterdi diyerek kendi başınıza lens alıp takmamalısınız. Sadece bir göz doktoru size hangi lensin uygun olduğunu söyleyebilir. Her lens kişiye özel olduğu için hekiminiz size göre lensin tipini, tasarımını ve ölçülerini belirler.

İyi bir kontakt lens öncelikle göze takıldığında hiç yokmuşçasına bir his vermelidir. Korneanızın tamamını kaplamış olmalıdır. Çok sıkı kontakt lensler hiç hareket etmeyeceği için hassasiyet oluşturabilir. Görme keskinliğini zayıflatabilir. Çok gevşek takılmış lensler ise çok fazla hareket edeceği için göz kırpması sonucu görüntüyü bulanıklaştırır.

kontakt-lens

Lens Tasarımları

Kontakt lens tasarımları asferik lens, balastlı kontakt lens, fenestrasyonlu kontakt lens, lentiküler kontakt lens, torik kontakt lens, trunkasyonlu kontakt lens, bifokal kontakt lens ve ortokeratoloji lensleri olarak isimlendirilirler. Lens tasarımlarında yumuşaklık, gaz geçirgenliği, astigmatizmayı düzeltme, miyopi hipermetrop ve katarakt hastaların durumları göz önüne alınarak üretilir.

Stanfor’lu Mühendislerinin Yaptığı Çalışma

Stanford Üniversitesinden bir grup mühendisin yaptığı çalışmaya göre, toksit içermeyen hidrojeller gıda üretiminde ve diğer alanlarda kullanılabilir. Hidrojeller büyük miktarlarda su emebilen ve tutabilen yapılardır. Bunlar çok çeşitli sahalarda kullanılabilir. Bu alanlardan bir tanesi de yumuşak kontakt lens tasarımlarıdır.

Söz konusu çalışmaya göre hidrojellerin temel maddelerinin değişen derecelerde sağlamlık ve gözeneklilik sağlayacak şekilde ayarlanabileceği ve formüle edilebileceği ve bunu sonucunda çok yönlü kullanımı doğuracağı belirtiliyor. Üretimi için kullanılan sentetik polimerlerin çok pahalı olmasını ve üretiminde ortaya çıkan çevre kirliliği bu alanda çalışmayı engelliyordu. Ancak Stanford mühendisleri yaptıkları çalışmada ağaç yongaları ve tarımsal atıklardan çok daha ucuz yollu ve çevre kirliliği oluşturmayan hidrojeller üretilebileceğini açıkladılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM