Sürekli Kontakt Lens Kullanmak Zararlı Mı?

Sürekli Kontakt Lens Kullanmak Zararlı Mı?Kontakt lenslerin sürekli olarak gözlükten kurtuluş olmasıyla ilgili muhtemelen onlarca yazı okumuşsunuzdur. Evet, bu doğru bir yaklaşım ve zaman zaman biz dahi web sitemizdeki içeriklerde buna benzer ifadelere yer veriyoruz. Yine de sürekli olarak lens kullanmanın kesin zararları olduğunun her fırsatta altını çizmekten geri durmuyoruz.Kontakt lensler veya kozmetik amaçlı üretilen lensler hiç fark etmeksizin, bugün çok büyük ve ileri teknolojilerle üretilen lensleri kullanıyoruz. Yine de ne var ki aslında kontakt lenslerden gözümüzün alacağı zararı etkileyen faktörlerin arasında lens güvenliği faktörü yalnızca biri. Asıl önemli olansa lenslerinizi nasıl kullandığınız ve bakımla hijyen konusunda gösterdiğiniz derin hassasiyetinizle tutumunuzdur.

surekli-lens-takmak

Kontakt lenslerinizi sürekli olarak kullanmanız size hiçbir hekim tarafından tavsiye edilecek davranışlardan biri değil. Zaten üreticilerin kendilerinin de söylediği üzere kontakt lensler 7 ile 10 saat arasında kullanılmak için uygundur. Bu sürenin üzerine çıktığınızda gözlerinizde hissedilir derecede konfor rahatsızlığı, kanlanma ve kurumaya benzeyen sorunlar yaşayacaksınızdır.

Sürekli olarak lens kullanmak anlayacağınız kesinlikle önerilen bir davranış değil. Özellikle sert lens kullanıcısıysanız gözünüz çok daha oksijene alacak ve 7-10 saatlik süreçten çok daha önce lenslerinizin çıkartılma ihtiyacı baş göstermeye başlayacaktır. Lensler gözlüklerin kurtululşudur, evet. Lakin bu kurtuluş maksimum 10 saat ile sınırlandırmanız gereken bir kurtuluştur.

Bu sürelerin üzerine çıkmaya başladığınızda da lensinizi kullanmaya devam edebilirsiniz ancak mümkün mertebede günlük işlerinizi halledip, eve geldiğiniz anda lenslerinizi çıkartmalı ve gözlüklerinizi takmalısınız. Bilhassa geceleri lenslerinizle yatma konusunda fazlasıyla hassas davranmalı ve göz sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM