Tarihi Geçmiş Lens Kullanmak Ne Tür Sorunlara Yol Açar?

Tarihi Geçmiş Lens Kullanmak Ne Tür Sorunlara Yol Açar?Kontakt lensler miyopluk, hipermetropluk ya da astigmat gibi göz kusurlarını gidermek için kullanılmakla birlikte, kozmetik amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Peki bu kontakt lensleri alırken ya da aldıktan sonra kullanımı sırasında tarihinin geçmiş olup olmadığına dikkat ediyor muyuz? İşte bu yazıda tarihi geçmiş lens kullanmanın ne tür sorunlara yol açtığı konusunu ele aldık.Asla ve Asla Son Kullanma Tarihi Geçmiş Lensleri Kullanmayın

Kontakt lenslerde son kullanma tarihi geçmiş ürünleri kullanmak çok tehlikelidir. Bu ürünleri satın alırken son kullanma tarihlerine bakılması çok önemlidir. Kontakt lenslerinizin son kullanma tarihleri geçerse, lensin ya da lens solüsyonunun ne kadar steril olduğunun anlaşılması mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra kullanma tarihi geçmiş lenslerin kullanımı mikrobiyolojik enfeksiyon riskini de arttırmaktadır.

Uzmanlar lenslerin süresinin geçmesi halinde en fazla 10 günlük bir tolerans süresinden bahsediyor. Ancak bu durum kesinlikle bir alışkanlık haline getirilmemelidir. Bazen kullanıcılar, lenste görünür bir fiziki değişiklik olmadığı ve lens görünürde sağlam olduğu için kullanmaya devam etmektedir. Ancak bu durum o lensin halen sorunsuzca kullanılabilir olduğu anlamına gelmemektedir. Bu tür kullanımlar orta ve uzun vadede alerjik sorunların kaynağı olabilir. Bu yüzden kısa süreli kullanımlı lensler seçilmeli ve bu lensler süresinde kullanılmalıdır.

Lens Solüsyonları Da En Az Kontakt Lens Kadar Önemli

Eğer günlük kullanımlık bir kontakt lens kullanmıyorsanız sizin için en önemli araçlardan birisi de lens solüsyonudur. Bu nedenle kaliteli kontakt lens solüsyonları almak çok önemlidir. Tabi lens solüsyonlarını alırken son kullanma tarihlerine de son derece dikkat edilmelidir.

Bunun en büyük nedeni son kullanma tarihi geçen lens solüsyonlarının zararlı organizmalara karşı olan direncinin sona ermiş olmasıdır. Bu hem göz sağlığınız için büyük bir tehdit oluşturacaktır, hem de lens kullanmadaki konforunuzu ortadan kaldıracaktır. Lenslerinizin ve lens solüsyonların son kullanma tarihleri ambajları üzerinde “exp.” kısaltmasıyla gösterilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM