Tek Göze Lens Takılır Mı?

Tek Göze Lens Takılır Mı?Göz problemi yaşayanlar genellikle bu problemlerini gözlükle ya da lens ile çözmeye çalışırlar. Fakat gözlükten ziyade son yıllarda lens kullanımı oldukça artmaya başlamıştır. Zaman zaman her ne kadar da bazı kişiler tarafından herhangi bir göz sağlığı problemi yaşamamalarına rağmen aksesuar amaçlı görsel güzellik sağlamak adına kullanılıyor olsa da aslında lens kullanımı oldukça dikkat isteyen oldukça hijyen gerektiren bir durumdur.Mutlaka Doktora Danışın

Lensler her ne kadar aksesuar olarak da kullanılmak istense de mutlaka bir doktorun onayı alınmalıdır ki sonrasında can sıkacak herhangi bir problem ile karşılaşılmasın. Özellikle her göz yapısı değişiklik arz ettiğinden kullanılacak lensinde göz yapısına göre yumuşak ya da daha sert bir lens tavsiyesi mutlaka doktor tarafından yapılmalı yani ister sağlık amaçlı isterseniz de aksesuar amaçlı kullanacak olun lens kullanmadan önce bir göz doktorunun olurunu almanız sizin ve gözlerinizin yararına olacaktır.

Lens Kullanımının Olumlu ve Olumsuz Yanları Nedir?

Lens kullanmak gerçekten bir gözlük kullanmaya göre daha avantajlı ve rahattır. Fakat lens kullanırken hijyene oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü gözler insan vücudunun en hassas ve en nadir bölgeleridir. Lenslerin bakımı lens takıp çıkarırken ellerin temizliği oldukça hassas konulardır. Mesela gözünüze uygun olmayan herhangi bir lensi ısrarla göze takmaya çalışma oldukça ciddi problemlerin habercisi olabilir.

Uzun yıllar lens kullanan biri iseniz de bazı göz problemlerine davetiye çıkarmış olabilirsiniz. Çünkü lens uzunca süre kullanılırsa kornea gerekli oksijeni alamayacağından dolayı zamanla görme problemleri yaşanacaktır ve sağlık amacı ile kullanılan lens sağlık problemini getirecektir. Yine uzun sureli kullanılan lensler gözlerde kuruluğa sebep olabileceği için göz kapağının açılıp kapanırken zorlanmasına sebep olacaktır.

Tek Göze Lens Uygulanır Mı?

Lens kullanımı dezavantajlarının yanında oldukça fazla avantajı da yanında getirir. Mesela gözlük taşımaktan daha kolay taşınır ve korneanın tam da üzerine uygulandığı için çevresel göz problemlerini de azaltmaya yardımcı olur.

Özellikle tek gözü bozuk olan kişiler için gözlüğe göre de oldukça avantajlıdır lens kullanımı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM