Üverit Tanısı Nasıl Konur

Üverit Tanısı Nasıl KonurGözün rengini veren tabakaya üvea tabakası adı verilir. İris ve retina arasında bulunan  boş alana verilen ad olan üvea’nın zamanla dış etkenlerden ötürü mikrop kapması ve iltihaplanması ile oluşan rahatsızlığa üverit denir. Gözde şiddetli ağrı ve kızarıklıkla kendini gösteren rahatsızlık zamanla göz kaybına bile yol açar. Kendini zamanla tekrarlayabilen hastalığın altında yatan nedenlerin iyi tespit edilmesi kesin tedavi için oldukça önemlidir.Üverit Nedir

Çeşitli katmanlardan oluşan gözün  iris ve retina arasında kalan yuvarlak alana üvea adı verilir. Göze rengini veren bu alan oldukça damarlı bir yapı özelliğini taşır.Gözün içinde dış etkenlerin yol açtığı  iltihaplanmaların dışında vücudun kendi bünyesinde oluşan rahatsızlıkların üvae üzerinde sıvı birikmesine neden olmasıyla meydana gelen rahatsızlığa ” üverit”  adı verilir. Virüsler, parazitler ve mantarların yanısıra kişinin akçiğer hastalıklarını, İltihaplanmalara bağlı rahatsızlıklara yakalanmasının dışında sedef hastası olması gibi bazı durumlarda üverit’te neden olur.Göz ameliyatları ve yaşanan göz tramvalarıda üverite zemin hazırlayan rahatsızlıkların başında gelir.

Üverit Atağı Nasıl Olur

Vücudun içinde bulunduğu rahatsızlığı dışarı vurma şekli olarak da düşenebileceğimiz üverit,bir tepkisel bir rahatsızlıktır.Çoğunlukla tek gözde görülen şiddetli ağrı ve gözde kızarıklıkla başlayan üverit, önlem alınmazsa gözün kaybedilmesine bile yol açabilir. Işıktan aşırı derecede rahatsız olan üverit hastaların da  çoğunlukla göz sulanması, gözde kanlanma ve  küçülme meydana gelir. Tüm bu belirtilere karşın tedbir alınmaması halinde üvertir, gözde şekil bozukluklarına yol açarak tedavi sürecini zorlaştıran bir hal alır.Üverit, katarak oluşumuna neden  olduğu gibi göz tansiyonuna da yol açar.

Üverit Hastaliğinin Tedavisi Ve İlaçları

Üverit hastalığının önlenmesi için önce hastalığın kaynağının tespit edilip altında yatan nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Dokusundan dolayı zor bir tedavisi olan üverit hastalığı zamanla kendini tekrarlayabildiğinden nedenlerinin tespiti çok önemlidir. Tedavi sürecinde genelikle kortizon ve kortizon içeren damlalar kullanılır. Ağız yoluyla alınan antibiyotik ve diğer ilaçların yanısıra göz içi enjeksiyonlarıda üverit hastalığının tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Göz içi yapının bozulmasını önlemek amacıyla göz bebeğini büyüten solisyonlarında kullanıldığı hastalığın tedavi sürecinde geçeçi bir süre gözlük takımı da önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM