Uzun Süre Lens Kullanmanın Zararları

Uzun Süre Lens Kullanmanın ZararlarıGünümüzde göz sağlığı alanında teknoloji hızla ilerlemekte. Bununla birlikte kontak lensler çok daha yüksek teknolojilerde üretiliyor ve geçmişine nazaran daha kullanışlı ve konforlu olarak tüketiciye sunuluyor. Bu durumda gözlük mü lens mi tercihi arasında kalan kullanıcılar tercihlerini kontakt lensten yana kullanıyorlar. Bunun dışında estetik güzellik açısından da pek çok kişi renkli gözlere sahip olabilmek için lens kullanmayı tercih ediyor. Fakat lens kullanımı günden güne artarken bu konuda bilgi sahibi kişi sayısı da bir o kadar az. Bunun yanında pek çok kişide de kontak lenslerin göz sağlığını tamamen olumsuz etkilediğine dair yanlış bir inanış hakim. Kontakt lensler kişilerin göz sağlığını olumsuz etkilemek amacıyla değil, gözlük kullanmak istemeyen veya kullanamayanlara alternatif olarak üretilmiştir. Yine de yanlış lens kullanımının oluşturabileceği bazı zararlar vardır tabi ki. Bu zararların önüne geçmenin anahtarı bilinçli bir şekilde doktorun tavsiyelerine uyarak kullanım yapmaktır.lens-kullanim-zararlari

Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lens kullanımının gerekliliklerinden en önemlisi hijyen ve bakımdır. Kontakt lensler ambalajdan çıkarıldığı ilk anda gözümüze zarar verebilecek hiçbir şey barındırmaz ve tamamen hijyeniktir. Onların daha ne kadar süre hijyenik kalacağı sizin onu nasıl kullandığınıza bağlı olacaktır. Kontakt lensler günlük kullanım içindir ve gece mutlaka çıkarıp kutusunun içindeki özel sıvıya koymanız gerekir. Siz gerekli bakımı aksatmazsanız gözünüz lens hijyeni açısından bir sorunla karşı karşıya kalmaz.

lens-kullanim-zarari

Bir önemli durumda doktorun tavsiyelerini düzenli olarak takip etmek ve kontakt lensleri bu doğrultuda kullanmaktır. Böylece yine uzun süre sıkıntı yaşamadan lens kullanabilirsiniz.

Uzun süre lens kullanmanın zararları olabilir, bu yüzden de gözlerinizin rahat etmesi ve kornea yapısının oksijen alması için kontakt lensinizi çıkartmalısınız. Böylece gözleriniz hava almış ve dinlenmiş olur. Bu alışkanlığı kazanırsanız ve gün içinde olmasa bile akşamları mutlaka çıkartarak gözünüzün yapısını hiç bozmadan uzun yıllar kontakt lens kullanabilirsiniz.

lens-kullanmak-zararlimi

İlerleyen teknolojiyle birçok kontakt lensi gece çıkarmadan uyuyabilmek mümkün, yine de hiçbir göz doktoru o lens o özelliğe sahip olmasına rağmen size lens ile uyumayı tavsiye etmeyecektir. Ancak buna rağmen örneğin dışarıda bir yere gittiniz ve o gece evinize geri dönmeyeceksiniz, ve misal yanınızda kontakt lensinizi çıkartabileceğiniz lens suyu veya kabı da almadınız veya unuttunuz. Böyle bir durumda o gece için lensleriniz ile uyumak herhangi bir sorun yaratmaz. Bu durumun zararlı hale gelmesi için kişinin alışkanlık haline getirmesi ve uzun süre çıkarmadan lensi kullanması gerekir.

Lens Kullanırken Göz Sağlığını Korumak

Lensin yanlış kullanımının göz sağlığını olumsuz yönde etkilediğini biliyorsunuz.  Böyle bir durumda yanlış lens kullanımının zararlarının doğuracağı sonuçları engellemek adına göz sağlığınız için öneriler verebiliriz. Lensin düzensiz kullanımı ya da gözün yapısına uygun olmayan lensi göze kullanmak sonucunda göz sorunları olabilir. Ya da yine uzun kullanım sonucu korneanın yetersiz oksijen aldığı zamanlarda gözde kanlanma olabilir ve lensin kullanımına müdahale edilmediği sürece de artar. Bu olay göz bozukluğuna yol açar.

Contact Lens on Woman's Finger

Lens kullanmanın diğer yan etkisi ise gözde oluşan göz kuruluğudur. Bu olay göz kapağını açılıp kapanmasını bile etkileyip göze zarar vermesine neden olur. Böyle durumlarda doktorun bilgisi olmayan damlaları gözünüzde kullanmamalısınız. Uzun süre sağlıklı lens kullanımı için tarihi geçen lensleri yenilemeyi de unutmamalısınız.

Gerekli özeni gösterir ve bilinçli bir şekilde lens kullanırsanız uzun süre boyunca göz sağlığınızı bozmadan kontakt lens kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM