Uzun Yıllar Lens Kullanılabilir mi?

Uzun Yıllar Lens Kullanılabilir mi?Gözlüklerini rafa kaldırıp lens almak isteyen herkesin aklında yer eden önemli sorunlardan birisi de geleceği planlamaktır. Kontakt lenslerinizi kullanmaya başladıktan sonra insanlar gözlüksüz görünümünüze alışacaklar. Dahası siz görüşünüzün tamamen net olmasına alışacaksınız ve sonradan çerçeveleri gözünüze tekrardan geri takmak size büyük sıkıntılar çıkaracaktır. Bu durumda birçok kişi gibi sizde uzun yıllar boyunca lens kullanmanın zararlarını düşünebilirsiniz.Lens kullanımı süresince gözlerimiz oldukça az bir oksijen alır. Bunun nedeni lenslerin her ne kadar hava geçirgen yapısı olsa bile gözümüzün kornea tabakasını lensin kaplamasıdır. Şayet lenslerinizi bilinçsizce kullanırsanız uzun yıllar boyunca kontakt lens kullanmanız pek mümkün değildir. Çünkü bir süre sonra artık gözünüze oksijen yeterli gelmeyecek ve gözünüz kontakt lensleri reddetmeye başlayacaktır.

kontakt-lens-uzun-yıllar

Bu manzarayla karşılaşmamak içinse yapmanız gerekenler son derece basit. İlk önce kontakt lenslerinizin doğru şekilde bakımına özen göstermelisiniz. Kontakt lenslerinizle uyuma aktivitesini hayatınızda neredeyse hiç derecesinde yapmanız ve sadece çok gerekli durumlarda uygulamalısınız. Bunun dışında gereksiz zamanlarda kontakt lenslerinizi kullanmanız yerine gözlüklerinizi kullanarak gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Örnek vermek gerekirse sabah dışarı veya işe çıktınız, akşam eve geldiniz ve artık gün sizin için bitti. Zamanınızın geri kalanını evinizde geçireceksiniz. O zaman bu süreyi lenslerle geçirmek yerine gözlüklerinizi takarak gözlerinizin oksijen dengesini yeteri seviyeye ulaştırabilirsiniz. Ya da hafta sonu periyotunu gözlüklerinizle geçirebilirsiniz. Böylece gözünüz sürekli lensler nedeniyle havasız kalmayacak ve gözünüzün oksijen dengesi sarsılmayacaktır.

Bu tavsiyelere dikkat ettiğiniz taktirde isterseniz 30 yıl boyunca kontakt lens kullanın, göz sağlığınıza hiçbir etkisi olmayacak veya minimum etkisi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM