Yanlış Renkli Kontak Lens Kullanımı Göze Ciddi Zararlar Verebilir

Yanlış Renkli Kontak Lens Kullanımı Göze Ciddi Zararlar VerebilirRenkli kontakt lensler sayesinde bakışlarınızı derinlik katabilir, bambaşka renkte gözlere sahip olabilirsiniz. Kontak lens kullanımına her geçen gün talep artmakta, kullanımı yaygınlaşmaktadır. Fakat yanlış renkli kontakt lens kullanımı gözlerinizde ciddi hasarlar bırakabilir. Belirli kontakt lens kullanma alışkanlıkları edinilmezse yaşayacağınız sağlık problemleri kaçınılmaz olur.Bir göz doktoruna danışmadan alınan her kontak lensler yaşamınızı zorlaştırıp, istenilen estetik görüntüden uzaklaştırır. Her göze aynı kontak lens olmayacağı gibi her gözün ayrı ayrı ölçüsü ve çapı bulunmaktadır. Doktora başvurmadan alacağınız renkli kontakt lens, göz yapınıza uygun olamayabilir. Göz yapınıza uygun olmayan lensler göz enfeksiyonuna neden olabilir.  Yanlış renkli kontakt lensler göz yapınızda değişiklikler oluşturur. Her göz tipi için farklı değerlendirme ve ölçümler gerekmektedir. Renkli kontak lensler, yalnızca rengine karar verilip alınacak kadar basit bir konu değildir. Göz doktoruna danışarak alınan renkli kontak lensler beraberinde belli alışkanlıklar da getirir. Kontakt lens kullanma alışkanlıkları düzenli lens kullanımında hayatınızı kolaylaştıracaktır. Gözünüzü enfeksiyondan, kuruluk ve kızarıklıktan korumanıza yarar sağlayacaktır. Numaralı gözlüğünüzün numarası ile alacağınız kontak lensin numarası aynı olmayabilir. Gözleriniz numaralı ise yine bir göz doktoruna başvurmadan kontak lens satın almamalısınız. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de bakkaldan ekmek alır gibi lens satın alıp kullanmaya başlamaktır.

Renkli Kontak Lens Kullanımı

Kontakt lens kullanma alışkanlıklarının birinci ve en temel kuralı temiz el kuralıdır. Yeni yıkanmış eller ise lensler takılıp çıkarılmalıdır. Yıkanmamış eller ile takılan lensler bakteri üretebilir ve gözde enfeksiyona neden olabilir. Renkli kontakt lens kullanımında yapılan bir diğer hata duş alırken lensleri çıkarmamaktır. Lens sürelerini geçirmek, 1 aylık lensi 2 ay kullanmak da yanlış renkli kontakt lens kullanımıdır. Lensinizi gözünüzden çıkardığınızda solüsyonu ile parmak yardımıyla temizliğini yapmalısınız. Ve biten solüsyon kabı mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir.

Lensler yapısı gereğe sıvı ile etkileşim halinde olması gerekirken bazı renkli kontakt lenslerin yapısındaki sıvı oranı oldukça düşüktür. Kuruyan lens gözünüzde ağır hasarlar bırakabilir. Lenslerinizi uzun süre gözünüzde tutmayarak ve kaliteli solüsyon kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM