Yaşlılarda Sarı Nokta Hastalığı

Yaşlılarda Sarı Nokta HastalığıYaşın ilerlemesi ile birlikte karşılaşılma ihtimali artan sarı nokta hastalığı (makula dejeneresansı) ilerlemesi durumunda görme yetisini tamamen yitirmenize sebep olabilecek oldukça ciddi bir göz rahatsızlığıdır. Oluşacak olan hasarın geri dönüşünün olmayışı ise bu rahatsızlığın önemini daha da arttırıyor.Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İlk öncelikle belirtmemiz gerekir ki yaşınızın ilerlemesi ile birlikte herhangi bir belirti oluşmasını beklemeksizin sarı nokta hastalığı için kontrole gitmek oldukça önemli. Sarı nokta hastalığı tedavi merkezi içerisinde yapılacak olan OCT ve FFA tetkikleri ile tespit edilebilmektedir. Bunun yanında sarı nokta hastalığı belirtileri, fark edilmesi kolay belirtiler olduğu için çok ilerlemeden müdahale edilme imkanı da mümkün. İlk başta görüş yeteneğinin azalması ile başlayan belirtiler, görüntülerin kırık ve yamuk olarak algılanmaya başlaması ile devam eder. İlerleyen aşamalarda hastalar detayları tamamen göremeyecek raddeye gelir ve hastalığın ilerlemesi engellenemezse görme yetisi tamamen kaybolur.

sari-nokta-hastaligi

Nasıl Tedavi Edilir?

Sarı nokta hastalığı kuru tip ve yaş tip olmak üzere ikiye ayrılır. Bu rahatsızlığın görüldüğü her on kişiden dokuzu daha az risk taşıyan kuru tip makula deneneresansına sahiptir. Bu iki tip için farklı tedavi metotları uygulanır.

Kuru tip makula dejeneresansı bulunan hastalara destekleyici vitamin tedavisi haricinde bir tedavi uygulanmamaktadır. Böylesi durumlarda vitamin ve mineral takviyesini sağlayacak ilaçlar ile hastanın tedavisi sürdürülür. Aynı zamanda bu vitaminlerin doğal yollarla karşılanması ile sarı nokta hastalığının bitkisel tedavisi de mümkündür.  

Woman outdoors looking at camera

 

Yaş tip makula dejeneresansı kuru tipe göre daha fazla dikkat edilmesi gereken ve daha yoğun tedavi süreci içeren bir durumdur. Göz içerisine ilaç verilmesi ile yapılan tedavi, ilk başlarda yaklaşık olarak ayda 3 kez gerçekleştirilirken hastalığın iyiye gitmesi ile birlikte 2  – 3 ayda bire düşürülür. Tedaviden olumlu yanıt alınması durumunda enjeksiyon kesilmeden devam eder. Aynı zamanda ilk kez 2000 yılında uygulanmış olan fotodinamik tedavi yöntemi de çok sık rastlanmamakla beraber kullanılan yöntemler arasındadır.

Tedavi süreci zorlu olmayan ancak etkileri oldukça ciddi boyutlara ulaşabilen sarı nokta hastalığı, ileri yaşlardaki herkesin çok dikkat etmesi gereken bir rahatsızlıktır. Belirtiler ile karşılaşmanız durumunda zaman kaybetmeden bir göz doktoru ile görüşün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM