Yazın Lens Kullanımı

Yazın Lens KullanımıYaz aylarının artık tam ortasındayız ve bu da dikkat etmemiz gerekecek birçok durumun meydana geldiğinin en önemli habercisi. Yazın lens kullanımı hakkında uzmanların söyledikleri oldukça açık ve net; yazın çok yüksek sıcaklıklarda dahi kontakt lens kullanmanın hiçbir zararı yoktur.Yine de buna karşın yazın kontakt lenslerinizi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Yaz aylarında lens kullanmanın da kış aylarına oranla çok daha kolay olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Zira yaz aylarında lens kullanırken gözünüzden sürekli düşen gözlük karmaşasından da kurtulmuş olacaksınız. Yine de yaz aylarında kontakt lenslerinizi kullanırken şu ipuçlarını daima aklınızda bulundurabilirsiniz;

  • Yazın lensleriniz sıcak hava ve nem dolayısıyla kurumaya karşı daha elverişli olacaktır. Bu nedenle imkanınız varsa göz damlası veya lens solüsyonu kullanarak sizi rahatsız eden kuruluk hissiden kurtulabilirsiniz. Bu sorunu ortalama sıcaklıkta yaşayan kişilerden daha çok tam sıcaklığın hissedildiği bölgede yaşan kullanıcılar hissedecektir.

  • Klima veya havalandırmanın doğrudan gözünüze gelmiyor olması son derece önemli. Klima veya serinlemek için kullandığınız vantilatörler doğrudan yüzüne ve gözünüze denk gelecek şekilde ayarlanırsa kısa sürede gözlerinizi kurtarak kuruma hissiyle karşı karşıya gelmenize neden olabilir.

  • Yaz aylarında vücudumuz daha çok sıvı kaybedeceği için daha çok sıvı tüketmemiz gerekir. Bu hem vücudumuzun hem de gözlerimizin faydasına olacaktır. Tükettiğimiz bolca sıvı yardımıyla gözlerimiz de sürekli olarak nemli kalmayı başaracak ve kuruluk hissiyle daha az karşı karşıya kalacaktır.

  • Göz sağlığımız açısından yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmamız da son derece önemli. Özellikle güneşin çok yoğun olduğu saatleri dışarıda geçireceksek kaliteli bir güneş gözlüğünü şimdiden ayırmanız gerekiyor.

  • Lenslerinizi ve lens solüsyonunuzu saklayacağınız ortama ekstradan dikkat etmelisiniz. Örneğin araçla seyahat halindeyken üst torpidoya bıraktığınız lens solüsyonunuz veya lens kabınız kısa süre içerisinde kullanılabilirliğini yitirebilir. Hem lens hem de solüsyonlar için ideal sıcaklığın oda sıcaklığı olduğunu unutmayın.

Yaz aylarında lens kullanırken dikkat etmeniz gereken en temel şeyler bunlar. Yine de kafanızda bazı soru işaretleri var ve cevabına ulaşamıyor musunuz? O halde alt kısımdaki yorum bölümü yardımıyla sorunuzu uzmanlara iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM