Çocuklarda Göz Tembelliği

Çocuklarda Göz TembelliğiGöz tembelliği, hiçbir yapısal sorun bulunmamasına rağmen gözlerden birinin ya da ikisinin birden normal görme kapasitesinin altında kalması durumudur.Kırma sorunu, şaşılık, kornea lekesi, katarakt, göz kapağı düşüklüğü gibi nedenlerle oluşmaya başlayan bir kusurdur. Her yirmi çocuktan birinin yaşadığı bu sorun erken müdahale edilmediği takdirde bütün yaşamı etkileyecek bir rahatsızlığa dönüşür. Sorun körlüğe neden olmasa bile, görme keskinliği kaybolur ve derinlik hissi algısında hatalar oluşur.

Belirtiler Nasıl?

Göz tembelliği belirtileri neler olabilir?

Sıkça göz kırpma, yakın mesafe işlerden rahatsız olma.

Dalgınlaşma, dikkatin kısa sürede dağılması.

Sınıfta tahtayı görebilmek için kendini zorlamasıyla oluşan baş ağrıları, göz kısma, göz ovalama.

Gözleri kapalı tutmayı tercih etme, el – göz koordinasyonunda sorun yaşama.

Televizyona ya da bilgisayara bakarken başını hep bir tarafa çevirme, yazarken ya da okurken çok yakın bakma, kelimeleri parmakla takip etme ve satır kaçırma.

Erken Teşhis Çok Önemli

Göz tembelliği tedavisi kaç yaşına kadar tespit edilip çözüme başlanmalıdır?

Erken tespit ve tedavi çok önemlidir. Mutlaka 7 ile 10 yaşlarından önce tanı koyulabilmeli ve çocuk, gelişimini tamamlamadan tedavi uygulanmaya başlanmalıdır. Bu dönemin geçirilmesi durumunda sorunun çözümü için yapılabilecek pek bir şey kalmamaktadır.

Erken tanı için çocuklarda göz tembelliği testi 6. aydan itibaren düzenli olarak yapılmalıdır. Birinci, üçüncü ve altıncı yaş dönemlerinde bu test ve muayeneler aksatılmadan yapılmalıdır. 9 yaşında basit miyopi başlangıçları yaşandığından bu yaş döneminde çocuk tekrar kontrolden geçirilmeli ve eğer kırılma kusuru varsa her yıl düzenli olarak takibe alınmalıdır.

Gözlerde kırılma kusur oranlarının birbirinden uzak olduğu durumlarda dış görünümde kusur oluşmadığı ve çocukların rahatsızlıklarını yeterince ifade edememeleri nedeniyle göz tembelliğinin tespit edilmesinde geç kalınabiliyor. Bu durumda çocuk çözümsüz bir sorunla baş başa kalıyor.

Tedavide başarıyı erken teşhis getiriyor. Sağlam gözün kapatılarak tembel gözün çalışmaya zorlanması temel yaklaşım durumunda. Sağlam gözün kapatılma süresi, gözdeki sorunun oranı, çocuğun yaşı gibi faktörler göz önüne alınarak doktor tarafından belirlenmeli. 10 yaşından küçük çocuklar bu tedavi ile düzelme yaşayabiliyorlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM