Gece Körlüğü Üzerine

Gece Körlüğü ÜzerineGece körlüğü, karanlıkta ya da loş ışıkta net görememe hastalığıdır. Halk arasında gece körlüğü ya da tavukkarası olarak bilinen bu hastalığın tıp dilindeki ismi “retinitis pigmentosa”dır. Gece körlüğü tedavisi için son zamanlarda bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonuç vermeye başlandı ve kök hücre tedavisi ile hastalara umut ışığı oldu. Bu hastalık 10.000 kişiden 1 kişide görülmesine rağmen Türkiye’de kayıtlı olarak 25.000 gece körlüğü hastası bulunmaktadır.Gece Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Gece körlüğü belirtileri için hastalığının ilk aşamalarında belirgin bir özelliği bulunmamaktadır. Ancak zamanla hastalarda göz kuruluğu artışı görülmektedir. Ve bu rahatsızlık zamanla artarak gözyaşının tamamen kuruması şeklinde görülmektedir. Ayrıca özellikle gece ve loş ışıkta net görememe, parlak ışığa maruz kaldıktan sonra uzun süreli görme kaybı yaşama, görme kayıplarının ataklar şeklinde gelmesi ve uzun süre devam edebilmesi gece körlüğünün belirtilerindendir.

Gece Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

Gece körlüğü birden bire kendiliğinden oluşan bir rahatsızlık değildir. Gece körlüğü hastalığının altında çok daha önemli sebepler bulunmaktadır. Gece körlüğüne sebep olan hastalıklar arasında başta Miyop yani uzağı görememe hastalığı, loş ışıkta görememe ve bulanık görme rahatsızlıklarını beraber getirmektedir. Miyop lens kullanımı ile düzeltilmeye çalıştırılmaktadır. Bir diğer hastalık Glokom hastalığıdır. Glokom hastalığı göz sinirlerine baskı yapmakta ve körlüğe kadar sebep olmaktadır. Glokom hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçlarda gece körlüğüne sebep olmaktadır. Bir diğer hastalık ise Katarak hastalığıdır. Katarak göze perde inmesi şeklinde bilinmektedir. Gözün retina tabakasında meydana gelen bu hastalık bulanık görme ve gece körlüğüne sebep olmaktadır. Gece körlüğü testi ile bu hastalığın seyri ve derecesini tespit etmek mümkün olmaktadır.

Gece Körlüğü Tedavisi Nedir?

Gece körlüğünün tedavisi yaklaşık iki yıl önce ilk olarak Hacettepe Üniversitesinde başlamıştır. Gece körlüğü tedavisi için kök hücre tedavisi yapılması şarttır. Bu teknik 18 yaş üstü hastalar için uygulanmaktadır. Gece körlüğü tedavisinin ilaç ve gözlük kullanımı ile geçme ihtimali olmamaktadır.  Bu sebeple retina içine kök hücre nakli ile gece körlüğü hastalığının tamamen ortadan kalması mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM