Göz İltihaplanmasına Kışın Neden Daha Fazla Rastlanıyor

Göz İltihaplanmasına Kışın Neden Daha Fazla RastlanıyorSoğuk havalarda kapalı ortamlarda kalıyor olmamız virüs ve bakteriler için bulunmaz bir fırsat haline geliyor. Bu şekilde bademcik iltihabı, nezle ve grip gibi enfeksiyonlu rahatsızlıkları sıklıkla kış aylarında yaşıyoruz. Aynı hastalık kaynakları gözler için de büyük risk oluşturuyor.Virüs ve bakterilerin göze rahatlıkla ulaşması sonucu göz iltihapları yaşanıyor. Solunum yollarını etkileyen bu canlılar gözlere kolayca bulaşarak göz enfeksiyonlarına yol açıyorlar. Bu duruma tıbben konjonktivit olarak ad veriliyor. Bu haliyle kış mevsimi göz iltihaplarının da en sık görüldüğü zaman dilimi haline geliyor.

Elbette göz iltihaplanmasının kimyasal etkilerle ya da alerjik nedenlerle ortaya çıkma ihtimali de var. Toz, solunan havanın kirliliği, küf mantarlarının ortamda varlığı, alerjik tepki gösterenlerin bu nitelikteki kapalı mekânlarda çokça vakit geçirmesi konjonktivit durumunu tetikleyebilmektedir. Gözde iltihaplanmanın başka bir nedeni de göz kuruluğu olabilir. Kapalı ortamda ısınma sistemi nedeniyle gözde nem kaybının oluşması, kuru hava ortamı ve rüzgârda fazla kalmak gibi durumlarda da göz iltihapları oluşabilmektedir.

Göz İltihapları Tedavisi

Konjonktivit olarak tanımladığımız durum halk arasında göz nezlesi olarak biliniyor. Gözde oluşan bu tür bir rahatsızlık, mutlaka bir göz doktoruna gidilmesini gerektirir.

Yine kış aylarında karlı havalar gözler için bir başka şekliyle risk oluşturmaktadır. Yoğun kar zemini üstündeyken güneşin UV ışınları kardan yansıyarak etkisini neredeyse 4 kat artırarak gösterir. Kar yanığı adı altında güneş yanması yaşanır.

Göz İltihabı Nasıl Geçer?

Kar yanığının etkisi kara maruz kalınmasından beş altı saat sonra gözde sulanma, acı ve sancıyla kendisini gösterir. Bu aşamada kesinlikle gözlerin ovuşturulmaması gerekmektedir. Kar yanığı durumunda göz korneası zarar görmüştür ve gözlerin ovuşturulması halinde yaralar derinleşerek enfeksiyon kapacaktır. Bu durum kalıcı görme kayıplarına yol açacak kadar ileriye gidebilir. Yapılması gereken şey, yapay gözyaşı damlasını sık sık kullanarak derhal doktora gitmektir. Bu aşamada göz iltihabı için damla kullanımı çok önemlidir.  Kara bakmamak, koyu zeminlere bakmak ve kenarları da kapalı bir güneş gözlüğü takmak gerekmektedir. Doktora gitmemek ertelenmemelidir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM