Göz Kapağı Düşüklüğü Kas Hastalığı Habercisi mi?

Göz Kapağı Düşüklüğü Kas Hastalığı Habercisi mi?Göz kapağı düşmesi nasıl anlaşılır? Göz kapağı düşmesi (pitozis), yüze bakıldığında hemen fark edilecek bir durumdur. Estetik bir sorun olmanın ötesinde anlamları olabilecek bir rahatsızlıktır. Bu durumun birden fazla nedeni olabilir. Bazen göz tamamen kapanabilir. Enflamasyon, tümör oluşumu, sağlıksız kontakt lens kullanmak, ödem, travma, yaşlılığa bağlı gevşeme, nörolojik etkenler… Tüm bunlar göz kapağı düşmesini sağlayacak ayrı etki ve sonuçlardır. Özellikle bebeklerde rastlanan göz kapağı düşüklüğü kas hastalıklarına işaret olabilir. Göz kapağı, göz bebeğini kapatacak oranda düşük durumdaysa gözde tembellik olasılığıyla bebeğin ilerleyen yaşlarında görme kaybına uğrayacağı anlaşılır. Bunu engellemek için erken tespitle cerrahi müdahale zorunludur.Tedavi Nasıl yapılır?

Doğuştan olan üst göz kapağı düşüklüğüne “konjenital pitozis” denmektedir. Kaynağı, göz kapağına hareket veren levatör kasının gelişmesindeki bozukluk veya çizgili kas liflerinin yetersiz oluşudur. Durumun göz bebeğini örtecek boyutta olması görmeyi engelleyebilir ve göz tembelliğine yol açar. Küçük yaştaki hastaların göz kapağı düşmesi tedavisinde, müdahalenin zamanlaması çok önemlidir. Sorunun tespitiyle birlikte acil olarak düzeltilmesi gerekir. Görmeyi etkilemeyen göz kapağı düşüklüklerinin de çocukları sosyal psikolojik etkilenmelerden korumak için, 5 veya 6 yaşlarındayken yine operasyonal müdahaleyle düzeltilmesi gerekmektedir.

Cerrahi pitosiz müdahalesi, doğumsal veya yaşlanmaya bağlı olması fark etmeksizin göz kapağını çalıştıran kasın kısaltılıp güçlendirilmesi işlemidir. Sinir felci nedeniyle veya kas işlevinin neredeyse olmadığı doğumdan gelen ağır pitosiz durumlarında, üst göz kapağı silikon bantlarla deri altından alın kaslarına asılarak, kaşların da kaldırılmasıyla gözlerin açılabilmesi sağlanır.

Göz Kapağı Düşmesi Egzersizleri

Hafif ve orta dereceli göz kapağı düşmelerinde cerrahi müdahaleden ziyade göz kapağı düşmesi egzersizleri önerilir ve yapılmalıdır. Bu egzersizler gözle ilgili kas dokularını güçlendirecek, kapak düşüklüğünü zamanla ortadan kaldıracaktır;

1) Gözlerle en geniş daireler halinde sekiz çizmek. Bu gün içinde bolca tekrarlanmalı.

2) Sağlam gözünüzü kapatarak zayıf gözünüzü kullanın.

3) Trataka egzersizi: Bu egzersiz doğrudan göz kapağı düşüklüğüne karşı etkili olmaz. Fakat yoğun odaklanma, göz kaslarınızı genel olarak kuvvetlendirir. Dik şekilde oturup tek bir noktaya uzun süre odaklanarak bakın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM