Göz Sağlığı İçin Göz Otu

Göz Sağlığı İçin Göz OtuBilim literatüründe adı “Euphrasia officinalis” şeklinde geçen bitkinin dünyada en çok yetiştiği yer Kafkaslar ve Anadolu’dur. Türkler göz otu bitkisini binlerce yıldır bilirler ve kullanırlar. Kökleri dışında bütün bitki kurutularak çeşitli şekillerde ihtiyaca hazırlanır.Atmosferde uçuşan toz ve bakteriler göz çevremize rahatlıkla ulaşabilirler. Gözlerimizi iştahla ovuştururuz. Bu durumlarda göz nezlesi, iltihaplanma gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Gözün dış katmanı ve göz kapaklarının alt yüzeyini kaplayan zarın alerjik veya mikrobik nedenlerle enfekte olmasına göz nezlesi denir. Bu tür rahatsızlıklarda hastaların kolayca rahatlıkla kullanabilecekleri bitkilerden biri göz otu bitkisidir. Nezle ve iltihaplanma gibi durumlarda oldukça etkili bir çözümdür.

Göz Hastalıklarına Göz Otu Kullanılmalı mı?

Kurutulmuş göz otu çiçekleri kaynatılır. Suyu ile göz banyosu yapılır. Pamukla göz üzerine kopres edilmesi de anlamlı olacaktır. Günde bir kez gerçekleştirilecek bu uygulama ile göz iltihaplanması ve nezlesinden kurtulmak mümkün olur. Göz otu, genel olarak göz sağlığını destekleyen bir niteliktir.

Göz otunun başka faydaları da vardır. Özellikle alerjik reaksiyonlara karşı etkili bir bitkidir. Gözün dışında boğaz ve kulak iltihaplanması, ses kısıklığı, öksürük gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Sarılık, epilepsi, baş ağrısı, deri hastalıkları gibi pek çok rahatsızlıkta ağız yoluyla destekleyici olarak alınmaktadır.

Göz Otu Zararları

Tespit edilmiş belirgin bir zararıyla karşılaşılmamakla birlikte hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri incelenmiş değildir. Oldukça fazla sayıda glikozid ve çeşitli alkaloidler barındıran göz otunun ancak uygun dozlarda, tedavi amaçlı kullanımı güvenli kabul edilebilir. Ayrıca göz içine uygulanan göz banyolarının tam steril olamayacağı vurgusu, göz içine uygulanacak bu gibi preparatların hiç mikrop içermemesi gerektiği gerçeği dikkate alınmalıdır.

Göz Otu Damlası Nerede Bulunur?

İnternet üzerinde satış noktalarıyla karşılaşılmakla birlikte eczanelerden bu konuda bilgi alınması doğru olacaktır. Farmakolojik koşullar dikkate alınarak hazırlanmış yasal ürünlere bu şekilde ulaşılmalıdır. Aktardan satın alacağınız kurutulmuş göz otu çiçeklerinin paketlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Göz otunun kuruduktan sonra hala açıkta tutulması, içeriğindeki uçucu yağların eksilmesine neden olur. Dolayısıyla faydasını yüksek ölçüde kaybetmiş olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM