Kar Yanığına Dikkat

Kar Yanığına DikkatGüneş, yaz aylarında olduğundan biraz farklı bir şekilde kış aylarında karlı ortamlarda da yakma etkisini gösteriyor. Güneş yanığı, güneşin UV ışınlarının deriye aşırı temasıyla oluşan bir süreçtir. Karlı zamanlarda Güneşten gelen UV ışınları kar yüzeyinden etkisi güçlenerek yansır. Bu şekliyle etkisi karsız ortamdan dört beş kat daha yüksek olacaktır.  Deniz seviyesinden her 300 metre yükselişte bu etki yine 4 kat artarak devam eder. Uzmanlar mutlaka güneş koruyucusu kullanılması gerektiğini belirtmektedirler. Ancak aynı ortamdan özellikle gözlerin de korunması gerekmektedir.Korneada Küçük Yaralanmalar Görme Kaybına Yol Açabilir

Kar yanığının gözde belirtileri kara maruz kaldıktan beş altı saat sonra hissedilmeye başlayacaktır. Yüksek ağrı, batma, şişme, sulanma sonucu dayanılmaz bir şekilde gözleri ovma arzusu oluşur. Gözde kar yanığı, güneş ışınlarının kardan yoğun yansıması sonucu korneada küçük yaralanmaların meydana gelmesiyle başlar. Gözlerin ovuşturulmaması genel kuralı, kar yanığı yaşandığında da ve kesinlikle çok önemli bir kural olarak dikkate alınmalıdır. Kar yanığıyla yaşadığınız sancıya göz ovuşturarak karşılık vermeniz halinde gerçek anlamda gözünüze derin hasarlar verebilir hatta enfeksiyon oluşmasıyla körlüğe sebep olacak yaralar açabilirsiniz.

Yanlardan da Kapalı Güneş Gözlüğü Kullanılmalı

Unutmayın ki kar yanığı ile göz korneanız bir ölçüde zarar görmüş durumdadır ve tedavi edilmezse hasar büyüyecektir. Retina ve görme merkezindeki önemli hücre yapılarının ölmesiyle geri dönüşü olmayan görme kayıpları meydana gelecektir.

Deniz seviyesinden yüksek noktalarda yaşayanlarda, karda uzun süre yürüyenlerde, kar sporu yapanlarda, karda uzun süre araç kullananlarda gözlerde kar yanması daha sık görülmektedir. Bu koşulları yaşayanlar mutlaka göz sağlığı için kar gözlüğü kullanmalıdır.

Gözü Daha Fazla Hasar Almaktan Korumak Gerekir

Kar yanığı durumunda göze ilk yapılacakların başında öncelikle kesinlikle ovuşturmamak geliyor. Göze sık sık ve bol şekilde suni gözyaşı damlası damlatmalısınız. Gözün alt kısmına kömür benzeri siyah doku sürmek ışınların etkisini azaltacaktır. Kara bakmayarak koyu yüzeylere bakmaya çalışmak gözü oldukça rahatlatan bir etki gösterir. Mutlaka güneş gözlüğü takıp en kısa sürede hekime başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM