Lens Katlanıyorsa Ne Yapmalı?

Lens Katlanıyorsa Ne Yapmalı?Lens kullanmaya yeni başlayan kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de lens takma veya gözden çıkarma aşamasında lensin iki ucunun birbirine yapışmasıdır. Bu durumda kontakt lensinizi gözünüze takamayacağınız gibi lensinizin bakımını yapmanız ne yazık ki olanaklı değildir. Bu yazımızda öncelikle lensin katlanma nedenlerine değinecek daha sonrasındaysa bu sorunların üstesinden nasıl gelebileceğinizi anlatacağız.Lensler Neden Katlanır?

lens-katlanmasi2

Lenslerinizi takma veya çıkartma aşamasında yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri de işin içerisine tırnaklarınızı katmak olacaktır. Lens kullananlar için tırnaklar birer avantaj değil dezavantajdır. Kontakt lenslerinizi kullanırken daima parmak uçlarınızın etli baş ve orta kısımlarını kullanın ve lenslerinizden özellikle tırnaklarınızın uzak durmasına büyük özen gösterin. Kesinlikle “pinch” dediğimiz mıncıklama yöntemini kullanarak lenslerinizi gözünüzden çıkartmaya çalışmayın. Bu hareket lensinizin iki ucunun birbirine yapışmasına neden olabileceği gibi aynı zamanda lensinizi çizmenize dahi neden olabilir. Şayet yaptığınız işiniz açısından tırnaklarınız çok büyük bir önem arz etmiyorsa tırnaklarınızı olabildiğince kısa tutmaya özen gösterebilirsiniz.

Lensinizin katlanmasının önemli bir diğer nedeni de hareketlerinizin yeterince yumuşak olmayışı olabilir. Lensleriniz kırılgan birer nesne olmasa bile onları elinize aldığınızda veya takarken daima elinizden aşırı hassas ve kırılgan bir madde varmış gibi düşün. Böylece lensin iki ucunun yapışmasının ve katlanmasının yine büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Lens Katlanıyorsa Ne Yapmak Gerekir?

lens-katlanmasi

Solüsyon Kullanın: Şayet lens elinizdeyken katlandıysa lensin iki yanını açmak için boş yere uğraşmayın. Çünkü bu uğraş sonucunda lensin yapısını bozabileceğiniz gibi lensinizi çizebilir veya yırtabilirsiniz. Bunun yerine parmak uçlarınıza veya lensinize biraz lens solüsyonu dökün. Lens solüsyonu katlanmanın önüne geçebileceği gibi kenarların yumuşayarak sizin için bir sorun olmasının önüne geçecektir.

Lenslerinizi Nemli Tutun: Kuru lensler her zaman için daha kolay katlanır, şekil bozukluğuna uğrar ve kolayca yapıları bozulabilir. Bu tür sorunların tümünü kökten engellemek istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit; nemli tutun. Yalnızca lensinizi takacağınız veya çıkaracağınız zaman değil, lensinizi gözünüzdeyken de nemli tutmaya önem gösterin.

Lens Kabınızı Tamamen Doldurun: Lenslerinizin kuru kalmasının önüne geçebilmenizin en kolay yollarından biri lensinize bakım uygularken doğru oranda lens suyu kullanmaktır. Lensinizi kabın içerisine koyun ve ardından lens kabınızın üzerine tamamen dolu olacak kadar lens suyu ekleyin. Böylece lens suyunuz lensinizin etrafını tamamen çevreleyecek ve lensinizin esnek yapısının korunmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

2 yorum

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM