Lens Suyu Yoksa Ne Yapılır?

Lens Suyu Yoksa Ne Yapılır?En nihayetinde hepimiz birer insanız, ne kadar planlı olmaya çalışırsak çalışalım bazen öyle zamanlar oluyor ki tüm planlarımız alt üst oluyor. Özellikle acil durumlarda ve hatta bazen rutin yaşantımızda dahi kontakt lenslerimiz için olmazsa olmaz olan lens suyunu yanımıza almayı unutuyoruz. Peki, yanımızda lens suyu yoksa ne yapılır?Lens suyu içerisindeki kimyasalları sayesinde lenslerimizi en konforlu şekle getirmemiz için gerekli olan ana bakım malzemelerinin başında yer alıyor. Kontakt lenslerimizin bakımını yapmamızın birkaç nedeni vardır; tazeliğini korumasını sağlamak, bekleme aşamasında kurumasını engellemek, üzerindeki zararlı mikroorganizmalardan arındırmak bunlardan yalnızca örnek olarak sunabileceğimiz bir kaçı denebilir. Kontakt lenslerinizin suyu yanınızda değilse tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem var.

Lenslerimi çıkartmam gerekiyor, lens suyum yanımda değil ne yapmalıyım?

Lenslerinizi çıkartmak istemenizin nedeni her ne olursa olsun, çıktığında mutlaka kontakt lensinizin gündelik bakımını yapmalı ve ardından da lens kutusu içerisinde muhafaza etmeniz gerekir. Halk arasında birçok kişi tükürük, su ve saf su gibi seçenekleri kullanıyor olsa da bunlar kesinlikle çok tehlikelidir. Lensinizin maddi fiyatını şayet gözünüzün maddi fiyatı ile kıyaslayacak olursak gözünüz gerçekten çok daha fazlasını eder. O nedenle kontakt lensinizi çıkartıp atmak bu durumda en mantıklı ve tercih edilesi yöntemdir. Kaybettiğiniz tek şey bir çift lens parası olacaktır fakat gözleriniz hep sizinle kalacaktır.

Uyumadan önce lenslerimi çıkartmam gerekiyor, lens suyum yanımda değil ne yapmalıyım?

Bu durumda ise kullandığınız lensin ana özellikleri büyük bir önem taşıyor. Şayet kullandığınız kontakt lens oksijen geçirgenliği yüksek lenslerdense veya şeffaf, yumuşak olarak tabir ettiğimiz lenslerdense bu lensler ile uyuyabilirsiniz. Fakat kalktığınızda gözlerinizde büyük bir kuruluk hissedeceksiniz. Tüm gece boyunca gözünüz alması gereken oksijenden zaten çok daha azını alır, geceleri kontakt lenslerimiz ile uyuduğumuzda bu kez gözümüz neredeyse hiç diyebileceğimiz kadar az oksijen ile karşı karşıya kalır. Korkmayın, bu kuruluk dizilerde ve filmlerde gördüğünüz gibi korkutucu derecede değildir. Sabah kalktığınızda hafifçe suyla yüzünüzü yıkamanız gözünüze ufak miktarda suyun erişmesine neden olacak bu da sizi kuruluk hissinden kurtaracak ve ferahlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıdan sonra ayrıca Kontakt Lensler Su ile Yıkanabilir mi yazımızı da okumayı ihmal etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM